LA LIGA

Έχασε βαθμούς και Ντε Μάρκος η Μπιλμπάο

Η Μπιλμπάο αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς σκορ με τη Χετάφε στο "San Mamés", ενώ εκτός από βαθμούς έχασε και τον Ντε Μάρκος, ο οποίος τραυματίστηκε και δεν θα παίξει κόντρα στον Παναθηναϊκό (videos)

Μπιλμπάο και Χετάφε αναδείχθηκαν ισόπαλες 0-0 στην πρεμιέρα τους στο ισπανικό πρωτάθλημα, με τους τερματοφύλακες, Κέπα Αριθαμπαλάγα και Γκουαΐτα να πραγματοποιούν αρκετά καλή εμφάνιση.

Ο δεξιός μπακ των Βάσκων, Ντε Μάρκος, αποχώρησε τραυματίας στα πρώτα λεπτά και δεν θα παίξει στην ρεβάνς με τον Παναθηναϊκό την Πέμπτη.

Η Χετάφε μάλιστα έπαιζε με 10 παίκτες απ'το 66ο λεπτό, λόγω αποβολής του Άλβαρο Χιμένεθ, αλλά η Αθλέτικ δεν κατάφερε να διασπάσει την άμυνα των φιλοξενούμενων ούτε με παίκτη περισσότερο.

ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Κέπα Αριθαμπαλάγα, Ντε Μάρκος (16' Λέκουε), Ουνάι Νούνιεθ, Λαπόρτ, Μπαλενθιάγα (88' Ίνιγο Κόρδοβα), Σαν Χοσέ, Ετσεμπαρία, Ραούλ Γκαρθία (61' Αντούριθ), Σουσαέτα, Μουνιαΐν, Ινιάκι Γουίλιαμς.

ΧΕΤΑΦΕ: Γκουαΐτα, Νταμιάν Σουάρες, Ντακονάμ, Χουάν Κάλα, Μολινέρο, Μπεργκάρα (89' Αραμπάρι), Φαζρ, Σιμπασάκι (73' Σέρχιο Μόρα), Άλβαρο Χιμένεθ, Αμάτ Εντιάιγ, Χόρχε Μολίνα (80' Άνχελ).

*κόκκινη 66' Άλβαρο Χιμένεθ

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Λεγανές - Αλαβές 1-0(23' Γκαμπριέλ)

Βαλένθια - Λας Πάλμας 1-0 (22' Τζάτζα)

Σάββατο

Θέλτα - Σοθιεδάδ 2-3 (22' και 50' Μάξι Γκόμες / 33' Οϊαρθάμπαλ, 80' Χουάνμι, 88' πέν. Ουίλιαν Ζοζέ)

Ζιρόνα - Ατλέτικο 2-2 (22' και 25' Στουάνι / 78' Κορέα, 85' Χοσέ Μαρία Χιμένες)

Σεβίλλη - Εσπανιόλ 1-1 (26' Λενγκλέ / 39' Λέο Μπαπτιστάο)

20. Λας Πάλμας 0

*οι 4 πρώτοι στο Champions League (ο 4ος στα προκριματικά)

**ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Copa del Rey)

***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά το fair-play και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)