LA LIGA

Εύκολα η Βαλένθια, δύσκολα η Ρεάλ

Η Βαλένθια νίκησε εύκολα με 4-0 την Οσασούνα στο ''Μεστάγια'', ενώ η Ρεάλ στο "Μπερναμπέου" επικράτησε δύσκολα με 4-3 της Ράγιο Βαγιεκάνο, η οποία είχε προηγηθεί με το 12ο γκολ του Όσκαρ Γκονθάλεθ (videos)

Σε τροχιά Champions League παρέμεινε η Βαλένθια η οποία επικράτησε εύκολα με 4-0 της Οσασούνα στο Μεστάγια.

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε καθάρισε το ματς στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου όταν προηγήθηκε με 2-0. Το πρώτο γκολ ήρθε από τον Σολδάδο που έφτασε τα 19 στη λίγκα.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 9 παίκτες (αποβλήθηκαν οι Αρίμπας στο 58' και Τιμόρ στο 74'), με τη Βαλένθια να ρίχνει ταχύτητα μετά το 3-0 του Μπανέγκα στο 60'. Το τελικό 4-0 ήρθε με πέναλτι του Ζόνας στο 93'.

Το αποτέλεσμα αυτό άφησε τις "νυχτερίδες" τρεις πόντους πάνω από την 6η Μάλαγα, η οποία λίγη ώρα αργότερα γνώρισε την ήττα με 1-0 από τη Γρανάδα του Λούκας Αλκαράθ.

12 γκολ ο Όσκαρ, νίκη η Ρεάλ

Η Ρεάλ νίκησε με 4-3 την Ράγιο Βαγιεκάνο στην Μαδρίτη, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να σκοράρει δύο φορές και να φτάνει τα 33 γκολ.

Το σκορ στο "Μπερναμπέου" είχε ανοίξει ο πρώην άσος του Ολυμπιακού, Όσκαρ Γκονθάλεθ, ο οποίος έφτασε τα 12 γκολ στο στο πρωτάθλημα.

Τα αποτελέσματα της 34ης αγωνιστικής:

Μ. Παρασκευή

Θέλτα - Μπιλμπάο 1-1 (84' Ιάγο Άσπας / 43' Ντε Μάρκος)

Μ. Σάββατο

Βαλένθια - Οσασούνα 4-0 (39' Σολδάδο, 44' Ρικάρντο Κόστα, 60' Μπανέγκα, 93' Ζόνας)

Γρανάδα - Μάλαγα 1-0 (28' Ιγκάλο)

Ρεάλ - Βαγιαδολίδ 4-3 (26' αυτ. Βαλιέντε, 32' και 70' Κρ. Ρονάλντο / 8' Όσκαρ Γκονθάλεθ, 35' Χάβι Γκέρα, 87' Σάστρε)

20. Μαγιόρκα 28

*οι 4 πρώτοι Champions League (ο 4ος προκριματικά)

**5ος και 6ος Europa League μαζί με τον κάτοχο του Copa del Rey

***η Μάλαγα είναι αποκλεισμένη από τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις (περιμένει απόφαση της έφεσης)

****οι 3 τελευταίοι υποβιβάζονται

*****δείτε αναλυτική βαθμολογία ΕΔΩ, επιλέγοντας ποδόσφαιρο, Ισπανία, 1η κατηγορία