LA LIGA

Έπιασε τη Βαλένθια η Λεβάντε

Η Γρανάδα ήταν σαφώς ανώτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά η Λεβάντε με γκολ των Ναβάρο και Λόπεθ πήρε τη νίκη. Μεγάλη ανατροπή η Μάλαγα μέσα σε τέσσερα λεπτά στην Ανδαλουσία.

Ομάδα με χαρακτήρα είναι η Λεβάντε και το απέδειξε για άλλη μία φορά φέτος. Μπορεί να μην παίζει καλό ποδόσφαιρο, αλλά έχει τον τρόπο να παίρνει αποτελέσματα ακόμα κι όταν δεν το αξίζει.

Η Γρανάδα ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, πίεσε αρκετά την ομάδα του Χοακίν Καπαρός, έχασε ευκαιρίες, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Νάβας. Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου ο Ναβάρο έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι άντεξαν ως το τέλος, όταν και κλείδωσαν τη νίκη τους. Με μία πολύ ωραία ενέργεια ο Λόπεθ βρήκε δίχτυα και η Λεβάντε έπιασε τόσο τη Βαλένθια όσο και την Εσπανιόλ.

Στο παιχνίδι που έγινε ακριβώς μετά η Μπέτις μπορεί να πήρε το προβάδισμα με τον Ρέγιες, όμως, έχασε εντός έδρας από τη Μάλαγα και πλέον χρειάζεται ένα θαύμα για να σωθεί. Πολύ μεγάλη ανατροπή από τους φιλοξενούμενους με δύο γκολ σε τέσσερα λεπτά. Είχαν την ευκαιρία στο 89' οι γηπεδούχοι να ισοφαρίσουν, αλλά ο Ρουμπέν Κάστρο το έχασε.

Οι συνθέσεις

ΓΡΑΝΑΔΑ: Ρομπέρτο, Νιόμ (70' Πίτι), Κοέφ, Μουρίγιο, Ανγκούλο, Φρανκ Ρίκο, Ρέκιο (61' Μπουονανότε), Ιτούρα, Μπραϊμί, Ρίκι, Ελ Αραμπί (83' Ιγκάλο)

ΛΕΒΑΝΤΕ: Νάβας, Βύντρα, Νταβίδ Ναβάρο, Χουανφράν, Ελ Αμπουά, Σιμάο, Ντιοπ, Ρουμπέν Γκαρθία (67' Πέδρο Λόπεθ), Βίκτορ, Ίβανσιτς (77' Έκτορ Ρόδας), Νταβίδ Μπαράλ (87' Ντιαβαρά)

ΜΠΕΤΙΣ: Αντάν, Χουανφράν, Παουλάο, Τζόρντι Φιγουέρας, Χάβι Τσίκα (Ροντρίγκες), Ν'Ντιαγέ, Ρέγιες, Λέο Μπαπτιστάο (81' Άλβαρο Βαδίγιο), Χουάν Κάρλος, Ρουμπέν Κάστρο, Χόρχε Μολίνα (78' Νόνο)

ΜΑΛΑΓΑ: Καμπαγέρο, Χεσούς Γκάμες, Σέρχιο Σάντσες, Φλάβιο, Αντούνες (80' Ελιζέου), Ιγνάσιο Καμάτσο, Πορτίγιο (61' Ρεσκαλντάνι), Σέρχι Νταρντέρ, Σάμου (72' Χουάνμι), Αμραμπάτ, Σάντα Κρους

Τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Εσπανιόλ - Μπαρτσελόνα 0-1 (77' πέν. Μέσι)

Θέλτα - Σεβίλλη 1-0 (87' πέν. Νολίτο)

Μπιλμπάο - Ατλέτικο 1-2 (6' Μουνιαΐν / 22' Ντιέγκο Κόστα, 55' Κόκε)

Ρεάλ - Ράγιο Βαγιεκάνο 5-0 (15' Κρ. Ρονάλντο, 55' Καρβαχάλ, 68' και 70' Μπέιλ, 78' Μοράτα)