LA LIGA

"Έμφραγμα" για τη Χετάφε, 1-1 με την Έιμπαρ

Χετάφε

Την... καρδάρα με το γάλα έχυσε η Χετάφε. Κρατούσε το πολύτιμο για την παραμονή τρίποντο κόντρα στην Έιμπαρ, αλλά στο 87' οι Βάσκοι ισοφάρισαν σε 1-1 και "τσίμπησαν" βαθμό στο "Κολισέουμ Αλφόνσο Πέρεθ" (video).

Η Χετάφε δίνει "μάχη στην Primera Division να μείνει στην κατηγορία, καθώς βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Στο πλαίσιο της 30ής αγωνιστικής φιλοξένησε στο "Κολισέουμ Αλφόνσο Πέρεθ" την Έιμπαρ, η οποία βρίσκεται σε πολύ καλύτερη θέση, αλλά το τελικό αποτέλεσμα (1-1) της αφήνει πικρία.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό με τον Ουρουγουανό Βελάθκεθ και ενώ όλα έδειχναν πως θα κατακτήσουν το υπερπολύτιμο τρίποντο, στα τελευταία λεπτά την... πάτησαν. Στο 87' ο Μπόρχα Μπαστόν βρήκε δίχτυα, έκανε το 1-1 και οι Μαδριλένοι έχασαν την ευκαιρία να πάρουν βαθμολογική "ανάσα".

Αυτό για τον Μπόρχα Μπαστόν ήταν το 17ο εφετινό γκολ στο πρωτάθλημα. Είναι ο leader των Βάσκων, τους οποίους καθοδηγεί στην Primera Division.

ΧΕΤΑΦΕ: Γκουαΐτα, Σουάρες, Βελάθκεθ (74' Χουάν Ροντρίγκεθ), Χουάν Κάλα, Άλβερο Περέιρα, Πάμπλο Σαράμπια, Άλβαρο Μεδράν (89' Πέδρο Λεόν), Βαμπέρτο, Άλβαρο Βάθκεθ, Στσέποβιτς (61' Βίκτορ Ροντρίγκεθ)

ΕΪΜΠΑΡ: Ριέσγο, Αντέρ Κάπα, Ντος Σάντος, Ράμις, Γιουνκά, Ντάνι Γκαρθία, Εσκαλάντε, Κέκο (82' Σέρτζι Ερνίτς), Αντριάν (74' Πελετέιρο), Ινούι, Μπόρχα Μπαστόν (93' Ανσοτέγκι)

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 30ής αγωνιστικής

Παρασκευή

Χετάφε - 'Ειμπαρ 1-1 (7' Βελάθκεθ - 87' Μπόρχα Μπαστόν)

20. Λεβάντε 24

*στο Champions League οι 4 πρώτοι (προκριματικά ο 4ος)

**στο Europa League ο 5ος και ο 6ος (και ένας από Copa del Rey)

***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία πρώτο κριτήριο είναι τα μεταξύ τους ματς και μετά η διαφορά τερμάτων