LA LIGA

Δυο αποβολές για τη Γρανάδα, δυο γκολ για τη Χιχόν στο τέλος στο συγκλονιστικό 3-3

Με ένα συγκλονιστικό παιχνίδι έκλεισε η 8η αγωνιστική του Ισπανικού πρωταθλήματος με την Χιχόν να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 3-1, να εκμεταλλεύεται όμως τις δυο αποβολές της Γρανάδα και να κάνει το 3-3 στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Το σκορ άνοιξαν στο 8' οι γηπεδούχοι μετά από κόρνερ και κεφαλιά του Εσπινόσα.Η ισοφάριση για τους φιλοξενούμενους ήρθε γρήγορα όμως καθώς στο 21' ο Σαξές έκανε σέντρα που κατέληξε στον Πίτι και εκείνος νίκησε τον Αλμπέρτο Γκαρθία. Η Γρανάδα έφτασε στην ανατροπή στο 41' με τον Σαξές αυτή τη φορά να είναι ο σκόρερ.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους η Σπόρτινγκ ανοίχτηκε για να πιέσει και η Γρανάδα βρήκε χώρους για αντεπιθέσεις. Με αποτέλεσμα να γίνει το 3-1 στο 74' με τον Ελ-Αραμπί. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως οι φιλοξενούμενοι έμειναν αρχικά με 10 παίκτες στο 82' λόγω αποβολής του Μιγκέλ Λόπες με αποτέλεσμα να έρθει η μείωση του σκόρ στο 88' από τον Κάσες ενώ στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε και ο Ντόρια. Η Γρανάδα για τα εναπομείναντα λεπτά έπαιξε με εννιά παίκτες και αυτό έδωσε την ευκαιρία στον Γκερέρο στο 96' να φέρει το ματς στα ίσια.

ΧΙΧΟΝ: Αλμπέρτο Γκαρθία, Λόρα, Λουίς Ερνάντεθ, Εσπινόσα, Κανέγια, Σέρχιο Άλβαρεθ (74' Μασκαρέλ), Νάτσο Κάσες, Χαλίλοβιτς, Χόνι, Άλεξ Μενέντεθ (46' Γκερέρο), Κάστρο Κάρλος (60' Πέρες) .

ΓΡΑΝΑΔΑ: Αντρές Φερνάντεθ, Μιγκέλ Λόπες, Λομπάν, Ντόρια, Μπιράγκι, Κρχιν, Χάβι Μάρκεθ, Πίτι (68' Φουλκιέρ), Ελ-Αραμπί (74' Τιεβί), Σαξές (82' Ρίκο), Ρουμπέν Πέρες

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Ρεάλ - Λεβάντε 3-0 (27' Μαρσέλο, 30' Κριστιάνο Ρονάλντο, 81' Χεσέ Ροντρίγκεθ)

Έιμπαρ - Σεβίλλη 1-1 (8' Μπόρχα Μπαστόν / 71' Γκαμεϊρό)

Μπαρτσελόνα - Ράγιο Βαγιεκάνο 5-2 (22' πέν. και 32' πέν. 69' και 70' Νεϊμάρ, 77' Λουίς Σουάρες / 15' Χάβι Γκέρα, 86' Χοθαμπέντ)

Βαλένθια - Μάλαγα 3-0 (19' αυτ. Σάρλες, 33' Αντρέ Γκόμες, 88' Ντάνι Παρέχο)

Μπέτις - Εσπανιόλ 1-3 (89' Ρενεγιά / 4' Ρόκο, 51' Καϊσέδο, 55' Βίκτορ Σάντσεθ)

Κυριακή

Βιγιαρεάλ - Θέλτα 1-2 (67' Ντένις Σουάρεθ / 41' Ορεγιάνα, 90' Νολίτο)

Σοθιεδάδ - Ατλέτικο 0-2 (9' Γκριεζμάν, 91' Φερέιρα Καράσκο)

Χετάφε - Λας Πάλμας 4-0 (3' Βίκτορ Ροντρίγκεθ, 11' Σαράμπια, 86' και 93' Στέφαν Στσέποβιτς)

Ντεπορτίβο - Μπιλμπάο 2-2 (80' Λούκας Πέρεθ, 89' Αρίμπας / 30' Ινιάκι Γουίλιαμς, 63' Αντούριθ)

Δευτέρα

Χιχόν - Γρανάδα 3-3 (8' Εσπινόσα, 88' Νάτσο Κάσες, 90' Γκερέρο/21' Πίτι, 41' Σαξές, 74' Ελ-Αραμπί