LA LIGA

"Διπλό" με ανατροπή στο "Ριαθόρ" για Λας Πάλμας

Η Ντεπορτίβο Λα Κορούνια ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο "Ριαθόρ" με γκολ του Λούκας Πέρεθ, αλλά η Λας Πάλμας εκείνη που χαμογέλασε στο τέλος, παίρνοντας τους τρεις βαθμούς χάρη στη νίκη της με 3-1 (videos)

Η επιστροφή του Χουάν Κάρλος Βαλερόν στο "Ριαθόρ" ως αντίπαλος της Λα Κορούνια, συνδυάστηκε με ήττα για τους γηπεδούχους, αφού η Λας Πάλμας ήταν αυτή που επικράτησε με 3-1 για την 32η αγωνιστική της Primera Division.

Μετά από το "άσφαιρο" πρώτο ημίχρονο, οι παίκτες της Ντεπορτίβο μπήκαν δυναμικά στο γήπεδο, με τον Λούκας Πέρεθ να βρίσκει δίχτυα στο 47ο λεπτό, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του με το 16ο φετινό γκολ.

Η αντίδραση της Λας Πάλμας ήταν άμεση αφού ο Αραούχο ισοφάρισε στο 58ο λεπτό, με τον Νταβίντ Γκαρθία να ολοκληρώνει την ανατροπή στο 79' για να δώσει το πάνω χέρι στην ομάδα του.

Οι προσπάθειες των γηπεδούχων για τον βαθμό της ισοπαλίας δεν απέδωσαν καρπούς, με τον Αραούχο να σκοράρει ξανά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 για τη Λας Πάλμας.

ΝΤΕΠΟΡΤΙΒΟ: Μάνου, Χουανφράν, Λόπο, Σίντνεϊ, Φερνάντο Ναβάρο, Πέδρο Μοσκέρα, Μπόρχες, Καρτάμπια (Ροντρίγκεθ 74'), Κάνι (Φαΐρ 64'), Λούκας Πέρεθ, Λουίς Αλμπέρτο.

ΛΑΣ ΠΑΛΜΑΣ: Χάβι Βάρας, Νταβίντ Γκαρθία, Λέμος, Αρτίλες, Ντάνι Καστεγιάνο, Ρόκε Μέσα, Τάνα (Βιθέντε Γκόμεθ 83'), Βιέρα, Νίλι (Βαλερόν 69'), Μόμο (Ελ Ζαρ 79'), Αραούχο.

Τα αποτελέσματα της 32ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Γρανάδα - Μάλαγα 0-0

Σάββατο

Ρεάλ - Έιμπαρ 4-0 (5' Χάμες Ροντρίγκες, 18' Λούκας Βάθκεθ, 19' Κριστιάνο Ρονάλντο, 39' Χεσέ Ροντρίγκεθ)

Εσπανιόλ - Ατλέτικο 1-3 (29' Παπακουλί Ντιόπ / 35' Τόρες, 58' Γκριεζμάν, 89' Κόκε)

Σοθιεδάδ - Μπαρτσελόνα 1-0 (5' Οϊαρθάμπαλ)

Μπέτις - Λεβάντε 1-0 (81' Ρουμπέν Κάστρο)

Κυριακή

Χιχόν - Θέλτα 0-1 (64' Νολίτο)

Βαλένθια - Σεβίλλη 2-1 (41' Ντάνι Παρέχο, 91' Νεγρέδο / 86' Γκαμεϊρό)

Βιγιαρεάλ - Χετάφε 2-0 (15' Ντένις Σουάρεθ, 84' Μπακαμπού)

Μπιλμπάο - Ράγιο Βαγιεκάνο 1-0 (61' Ινιάκι Γουίλιαμς)

Δευτέρα

Ντεπορτίβο - Λας Πάλμας 1-3 (47' Λούκας Πέρεθ / 58' και 93' Αραούχο, 79' Νταβίντ Γκαρθία)