LA LIGA

"Αυτόχειρας" η Ζιρόνα

Η Ζιρόνα βρέθηκε δύο γκολ μπροστά απέναντι στην Αλαβές, ωστόσο οι ουραγοί της βαθμολογίας κατάφεραν να φύγουν με τους βαθμούς της νίκης από την Καταλονία, χάρη σε χατ τρικ του Ιμπάι Γκόμεθ.

Η Ζιρόνα θα μπορούσε να βρεθεί έναν βαθμό μακριά από την 5η θέση και τη Βιγιαρεάλ με την ολοκλήρωση της 14ης αγωνιστικής στην Primera Division, ωστόσο αποδείχθηκε ιδανική "αυτόχειρας", αφού σπατάλησε διαφορά δύο τερμάτων απέναντι στην Αλαβές. Οι Βάσκοι έφυγαν με το 3-2 από την Καταλονία στο ντεμπούτο του Αμπελάρντο στον πάγκο, ως διάδοχος του Τζιάνι ντε Μπιάζι, αλλά παραμένουν στη ζώνη του υποβιβασμού στον βαθμολογικό πίνακα.

Ο Κριστιάν Στουάνι με το 8ο φετινό τέρμα του στο πρωτάθλημα και ο Χουάνπε τρία λεπτά αργότερα έδωσαν προβάδισμα νίκης στους γηπεδούχους. Ο Ιμπάι Γκόμεθ μείωσε στο 71', όμως, και στο 87' εκτέλεσε εύστοχα πέναλτι, κάνοντας το 2-2. Την τελευταία λέξη την είπε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ολοκλήρωσε την ανατροπή, κάνοντας το 3-2.

ΖΙΡΟΝΑ: Μπουνού, Χουάνπε, Εσπινόσα (43' Ραμάλιο), Μουνιέσα, Μαφέο, Πονς, Γκρανέλ, Μοχίκα, Πόρτου (89' Αδάι), Στουάνι, Μπ. Γκαρθία (81' Λουίζ)

ΑΛΑΒΕΣ: Πατσέκο, Μαρτίν, Αλέξις, Μαριπάν, Ντουάρτε. Γκόμεθ, Πίνα (81' Τόρες), Μεδράν, Γουακάσο (71' Πεδράθα), Ελ Χανταντί, Κρκιτς (63' Μπούργι)

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Μάλαγα - Λεβάντε 0-0

Σάββατο

Μπαρτσελόνα - Θέλτα 2-2 (22' Μέσι, 62' Σουάρες / 20' Ιάγο Άσπας, 70' Μαξιμιλιάνο Γκόμες)

Ατλέτικο - Σοθιεδάδ 2-1 (63' Φιλίπε Λουίς, 88' Γκριεζμάν / 29' πέν. Ουίλιαν Ζοζέ)

Σεβίλλη - Ντεπορτίβο 2-0 (45'+1 Μπεν Γεντέρ, 78' Κρον-Ντέλι)

Μπιλμπάο - Ρεάλ 0-0

Κυριακή

Λεγανές - Βιγιαρεάλ 3-1 (72' Ντιέγκο Ρίκο, 81' Ελ Ζαρ, 93' Γκαμπριέλ / 60' Ντάνι Ράμπα)

Χετάφε - Βαλένθια 1-0 (66' Μπεργκάρα)

Έιμπαρ - Εσπανιόλ 3-1 (9' Κίκε, 38' Ίβι, 69' πέν. Τζουάν Τζορντάν / 79' αυτ. Σέρτζι Ενρίτς)

Λας Πάλμας - Μπέτις 1-0 (19' Καλέρι)

Δευτέρα

Ζιρόνα - Αλαβές 2-3 (59' Στουάνι, 62' Χουάνπε / 71', 87', 90+3' αυτ. Γκόμεθ)