LA LIGA

Απόδραση από τη Γαλικία

Η Χετάφε, όντας καλύτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, επιβλήθηκε εκτός έδρας με 2-1 επί της Λα Κορούνια. (video)

Η Χετάφε με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο απέκτησε από την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου προβάδισμα δυο γκολ και παρά την προσπάθεια της Λα Κορούνια να ισοφαρίσει, έφυγε με τη νίκη (2-1) από τη Γαλικία και με τρεις βαθμούς που τη βοήθησαν να ανέβει μερικές θέσεις στη συνολική κατάταξη της Primera Division.

Η Χετάφε ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης στο Riazor, με τη Λα Κορούνια να μην μπορεί να κυκλοφορήσει την μπάλα σωστά και να μαρκάρει με τα... μάτια.

Τους φιλοξενουμένους βοήθησε και η τύχη, ή καλύτερη η ατυχία του τερματοφύλακα των Γαλικιανών, προκειμένου να ανοίξουν το σκορ.

Το δεύτερο γκολ της Χετάφε είναι ενδεικτικό της εικόνας του παιχνιδιού με την αμυντική λειτουργία της Λα Κορούνια να είναι ανύπαρκτη και τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν ένα τέρμα σαν σε προπόνηση.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν με τη συνεργασία, δύο πρώην ποδοσφαιριστών του Παναθηναϊκού - σε διαφορετικές χρονικές περιόδους - με τον Τοτσέ να δίνει την ασίστ και τον Πόστιγκα να σκοράρει και να μειώνει, αλλά ήταν αργά για κάτι παραπάνω. Δεύτερη εκτός έδρας νίκη για τη Χετάφε.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΛΑ ΚΟΡΟΥΝΙΑ: Φάμπρι, Χουανφράν, Ινσούα, Σίντνεϊ, Λουζίνιο, Βιλκ (46' Κανέγια), Μεντουγιανίν, Κουένκα (58' Τοτσέ),Φαρίνια (46' Πόστιγκα), Ντομίνγκεθ, Καβαλέιρο

ΧΕΤΑΦΕ: Γκουαϊτά, Αρρόγιο, Νάλντο, Βελάσκες, Εσκουδέρο, Ροδρίγκεθ, Λασέν, Γιοντά, Ινεστρόσα (68' Κάστρο), Σαράμπια (78' Σαμίρ), Λαφίτα (88' Μίτσελ)