LA LIGA

Άνχελ Κορέα: Ο ιδανικός αναπληρωματικός

© AFP/GETTY IMAGES

Ο Άνχελ Κορέα σκόραρε το γκολ της ισοφάρισης (1-1) της Ατλέτικο στην έδρα της Μπαρτσελόνα και οι αριθμοί αποδεικνύουν ότι πρέπει να έρχεται από τον πάγκο αντί να ξεκινά στην αρχική ενδεκάδα.

Η Ατλέτικο έφυγε με το βαθμό της ισοπαλίας από το "Camp Nou", στην αναμέτρηση με την Μπαρτσελόνα για την 5η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος, με τον 21χρονο Αργεντινό επιθετικό, Άνχελ Μαρτίν Κορέα, να πετυχαίνει το γκολ της ισοφάρισης για τους "κολτσονέρος".

Θα πρέπει να ξεκινά στην αρχική ενδεκάδα; Θα πρέπει να έρχεται από τον πάγκο; Η στατιστική δίνει δίκιο στον Ντιέγκο Σιμεόνε, τουλάχιστον για το ματς της Τετάρτης.

Ο συμπατριώτης του Λιονέλ Μέσι (αμφότεροι γεννήθηκαν στο Ροσάριο) έχει οκτώ γκολ σε 682 επίσημα λεπτά συμμετοχής με την Ατλέτικο, ορμώμενος εκ του πάγκου.

Αντίθετα σε 810 επίσημα λεπτά συμμετοχής εκκινώντας από τη θέση του βασικού, ο Άνχελ Κορέα έχει παραβιάσει τις αντίπαλες εστίες της ομάδας της ισπανικής πρωτεύουσας, μόλις 2 φορές.