LA LIGA

Ανατροπή με Σολδάδο η Βιγιαρεάλ

© EPA

Με ένα γκολ και δύο ασίστ του Ρομπέρτο Σολδάδο η Βιγιαρεάλ νίκησε 3-1 με ανατροπή την Εσπανιόλ στο "Μαδριγάλ" (video)

Η Βιγιαρεάλ νίκησε 3-1 την Εσπανιόλ στο "Μαδριγάλ", κάνοντας ανατροπή τα τελευταία λεπτά με πρωταγωνιστές τους Ρομπέρτο Σολδάδο και Σεντρίκ Μπακαμπού.

Μόλις στο 5ο λεπτό ο Φελίπε Καϊσέδο άνοιξε το σκορ για τους Καταλανούς, όμως ο Σολδάδο σκόραρε και στην 2η αγωνιστική (είχε σκοράρει στην πρεμιέρα με την Μπέτις), ισοφαρίζοντας σε 1-1 στο 67'.

Το απόκτημα από την Τότεναμ έκανε την ασίστ για να ολοκληρώσει ο Μπακαμπού την ανατροπή στο 87' και έγινε ακριβώς το ίδιο και στο 93' για το τελικό 3-1.

Ρομπέρτο Σολδάδο και Σεντρίκ Μπακαμπού (απόκτημα από Μπούρσασπορ) έγιναν οι πρώτοι παίκτες στο φετινό ισπανικό πρωτάθλημα που φτάνουν τα δύο γκολ.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Αρεολά, Μάριο Γκασπάρ, Μπεγί, Βίκτορ Ρουίθ, Χάουμε Κόστα, Πίνα (76' Ζόναταν ντος Σάντος), Τριγκέρος, Λέιβα, Σάμου Καστιγιέχο (64' Σάμου), Λέο Μπαπτιστάο (64' Μπακαμπού), Σολδάδο.

ΕΣΠΑΝΙΟΛ: Πάου Λόπεθ, Αρμπίγια, Άλβαρο Γκονθάλεθ, Ράιγιο, Ντουάρτε, Χάβι Λόπεθ, Βίκτορ Σάντσεθ, Μοντανιές (57' Ερνάν Πέρες), Βίκτορ Άλβαρεθ (86' Μπουρχούι), Ζεράρ Μορένο, Φελίπε Καϊσέδο (73' Κάνιας).

Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Βιγιαρεάλ - Εσπανιόλ 3-1 (67' Σολδάδο, 87' και 93' Μπακαμπού / 5' Φελίπε Καϊσέδο)