LA LIGA

Ανάσα για Χετάφε

Η Χετάφε ήταν σαφώς ανώτερη της Θέλτα, της οποίας επιβλήθηκε με 2-1 στο "Κολισέουμ Αλφόνσο Πέρεθ" και ανάσανε βαθμολογικά. (VIDEOS)

Στο "Κολισέουμ Αλφόνσο Πέρεθ" της Μαδρίτης, η Χετάφε αν και δυσκολεύτηκε κατάφερε να κάμψει με 2-1 την αντίσταση της Θέλτα.

Η Θέλτα μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, επέβαλε το ρυθμό της και αυτή η πρωτοβουλία καρποφόρησε με τη συμπλήρωση ενός τετάρτου στην αναμέτρηση, με το Βραζιλιάνο Σάρλες, να ανοίγει το σκορ για την ομάδα από το Βίγκο.

Η απάντηση της Χετάφε αμεσότατη με τον Άλβαρο να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα, τέσσερα λεπτά αργότερα.

Το γκολ έδωσε ώθηση στη γηπεδούχο, που με τον Σαμίρ εις διπλούν και το σκόρερ προσπάθησε να παραβιάσει την εστία του Άλβαρες, χωρίς επιτυχία.

Ο σκόρερ της Χετάφε ήταν μία ομάδα μόνος του και διαρκής πηγή κινδύνου για την άμυνα της ομάδας από τη Γαλικία, που στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εξαφανισμένη με εξαίρεση κάποιες αναλαμπές του Νολίτο.

Ο Ραντόγια θα κάνει χέρι στην περιοχή στο 78ο λεπτό, ο Ντιέγκο Κάστρο ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι που κέρδισε η Χετάφε, αλλά το... Πανένκα κατέληξε σε παταγώδη αποτυχία.

Και ενώ όλα έδειχναν... μοιρασιά, ήρθε ο Σαράμπια να αποκαταστήσει τη δικαιοσύνη και με δικό του γκολ να δώσει τη νίκη στη Χετάφε.

ΧΕΤΑΦΕ: Κοδίνα, Αρρόγιο, Νάλντο, Αλέξις, Λάγκο (46' Εσκουδέρο), Κάστρο (92' Φελίπ), Ροδρίγκεθ, Ινεστρόσα (70' Λεόν), Σαμίρ, Σαράμπια, Άλβαρο

ΘΕΛΤΑ: Άλβαρεθ, Χόνι, Καμπράλ, Γκόμεθ, Πλάνας, Φερνάντες, Ραντόγια (86' Μπονγκοντά), Κρόν-Ντέλι, Ορελάνα (68' Μίνα), Σάρλες ( 85' Λαριβέι), Νολίτο

Τα αποτελέσματα της 20ής αγωνιστικής:

Σάββατο

Κόρδοβα - Ρεάλ 1-2 (31' πέν. Γκιλάς / 27' Μπενζεμά, 89' πέν. Μπέιλ)

Έλτσε - Μπαρτσελόνα 0-6 (35' Πικέ, 55' πέν. και 88' Μέσι, 69' και 71' Νεϊμάρ, 93' Πέδρο)

Ατλέτικο - Ράγιο Βαγιεκάνο 3-1 (12' και 22' Γκριεζμάν, 56' αυτ. Μανούτσο / 35' Τρασόρας)

Σοθιεδάδ - Έιμπαρ 1-0 (55' Τσάμπι Πριέτο)

Βιγιαρεάλ - Λεβάντε 1-0 (56' Βιέτο)

Κυριακή

Ντεπορτίβο - Γρανάδα 2-2 (34' Χοσέ Ροντρίγκεθ, 38' Λούκας Πέρεθ / 7' Πίτι, 83' Ρόμπερτ Ιμπάνιεθ)

Μπιλμπάο - Μάλαγα 1-1 (70' Σαν Χοσέ / 78' Χάβι Γκέρα)

Εσπανιόλ - Αλμερία 3-0 (37' και 40' Στουάνι, 74' Καϊσέδο)

Βαλένθια - Σεβίλλη 3-1 (18' πέν. και 32' Ντάνι Παρέχο, 56' Χάβι Φουέγο / 36' πέν. Μπάκα)