ΣΚΩΤΙΑ

Στο +7 η Σέλτικ, νέα απώλεια η Ρέιντζερς

Η Σέλτικ επικράτησε 4-0 στην έδρα της Ρος Κάουντι και με ματς λιγότερο είναι στην κορυφή με +7 από τον δεύτερο (Αμπερντίν), ενώ η Ρέιντζερς έχασε ξανά βαθμούς στην έδρα της (videos)

Με τον Πάτρικ Ρόμπερτς να ανοίγει το σκορ στο 3ο λεπτό και να κάνει δύο ασίστ στα τελευταία λεπτά, η Σέλτικ νίκησε 4-0 στην έδρα της Ρος Κάουντι.

Σκοτ Σινκλέρ και Μουσά Ντεμπελέ έπαιξαν ως αλλαγή και αμφότεροι σκόραραν στις καθυστερήσεις, ο Άγγλος για 8η φορά στο πρωτάθλημα και ο Γάλλος για 7η.

Η Σέλτικ έτσι ξέφυγε στην κορυφή με +7 από τον δεύτερο, την Αμπερντίν δηλαδή, η οποία την Τρίτη είχε ηττηθεί από την Χάμιλτον με πέναλτι του Αλεσάντρε Ντ'Ακόλ.

Έχει μάλιστα και ματς λιγότερο, ενώ όσον αφορά στην Ρέιντζερς, αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Σεντ Τζόνστοουν στο "Ibrox", έτσι παραμένει στην 5η θέση.

Η σύνθεση της Σέλτικ...

Γκόρντον, Γκαμπόα, Λούστιγκ, Σβιατσένκο, Ισαγκίρε, ΜακΓκρέγκορ, Χέντερσον (63' Σινκλέρ), Κρίστι (58' Μουσά Ντεμπελέ), Φόρεστ, Άρμστονγκ, Γκίφιθς (69' Μπιτόν).

Η σύνθεση της Ρέιντζερς...

Φοδέριγχαμ, Χόντσον, Κίρναν, Χιλ, Γουάλας, Γουίντας (67' Κένι Μίλερ), Χολτ, Χάλιντεϊ, Ο'Χάλοραν, Φόρεστερ (76' ΜακΚάι), Γκάρνερ (83' Γουόχορν).

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής:

Τρίτη

Χάμιλτον - Αμπερντίν 1-0 (6' πέν. Ντ'Ακόλ)

Τετάρτη

Μάδεργουελ - Ινβερνές 0-3 (57' Τρεμάρκο, 71' Ντουμπουγιά, 83' Πόλγουορθ)

Κιλμάρνοκ - Χαρτς 2-0 (22' Κουλιμπαλί, 71' Σμιθ)

Νταντί - Πάρτικ Θισλ 0-2 (29' Αζίζ, 62' Ντούλαν)

Ρος Κάουντι - Σέλτικ 0-4 (3' Ρόμπερτς, 83' Άρμστρονγκ, 91' Σινκλέρ, 93' Ντεμπελέ)

Ρέιντζερς - Σεντ Τζόνστοουν 1-1 (37' Γκάρνερ / 5' Άλστον)