ΣΚΩΤΙΑ

Στο +12 η Σέλτικ

Η Σέλτικ νίκησε 3-0 τη Ρός Κάουντι και ξέφυγε με 12 βαθμούς διαφορά στην κορυφή απ' τη Ρέιντζερς, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Μάδεργουελ (videos)

Ακόμη 9 βαθμούς στα 7 ματς που της απομένουν χρειάζεται η Σέλτικ για να κατακτήσει το 7ο σερί πρωτάθλημα στη Σκωτία, καθώς νίκησε 3-0 τη Ρός Κάουντι και ξέφυγε με 12 βαθμούς διαφορά στην κορυφή απ' τη Ρέιντζερς.

Η τελευταία αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Μάδεργουελ και μάλιστα είχε βρεθεί να χάνει 2-0 στο 16ο λεπτό, ενώ μείωσε στο 51' ο Τάβερνιερ και ισοφάρισε στο 53 ο Μέρφι.

Όσον αφορά στη Σέλτικ, το σκορ άνοιξε ο Μουσά Ντεμπελέ με πέναλτι και στο δεύτερο ημίχρονο σκόραραν οι Άρμστρονγκ και Ρόγκιτς, αμφότεροι από ασίστ του Τζέιμς Φόρεστ.

Η σύνθεση της Σέλτικ...

Μπέιν, Λούστιγκ, Μπογιατά (46' Χέντρι), Άγερ, ΜακΓκρέγκορ, Σκοτ Μπράουν, Άρμστρονγκ, Ρόγκιτς, Φόρεστ (63' Ρόμπερτς), Σινκλέρ, Μουσά Ντεμπελέ (70' Γκρίφιθς).

Η σύνθεση της Ρέιντζερς...

Φοντέριγχαμ, Τάβερνιερ, Μάρτιν, Μπρούνο Άλβες, Τζον, Ντότσερτι, Ντόρανς, Καντέιας, Μέρφι, Γουίντας (82' Κάμινγκς), Μορέλος.

Τα αποτελέσματα της 32ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Μάδεργουελ - Ρέιντζερς 2-2 (9' πέν. Μέιν, 16' Κάμπελ / 51' Τάβερνιερ, 53' Μέρφι)

Αμπερντίν - Σεντ Τζόνστοουν 4-1 (34' Κρίστι, 41' Μέι, 51' και 82' Στιούαρτ / 68' Γουίλοκ)

Σέλτικ - Ρος Κάουντι 3-0 (25' πέν. Μουσά Ντεμπελέ, 48' Άρμστρονγκ, 60' Ρόγκιτς)

Χιμπέρνιαν - Πάρτικ Θισλ 2-0 (71' ΜακΚλάρεν, 76' Χάνλον)

Κιλμάρνοκ - Χάμιλτον 2-0 (5' Έργουιν, 45' Ο'Ντόνελ)

**τρία ματς λιγότερα

***μετά από 33 αγωνιστικές παίζουν οι 6 πρώτοι μεταξύ τους άλλες 5 αγωνιστικές (το ίδιο και οι 6 τελευταίοι)

****ο πρώτος στο Champions League (1ο προκριματικό γύρο)

*****ο 2ος και ο 3ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Scottish Cup)

******υποβιβάζεται ο τελευταίος (12ος) και ο 11ος παίζει μπαράζ με ομάδα από την Championship

*******στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)