ΣΚΩΤΙΑ

"Πέταξε" βαθμούς η Ρέιντζερς

Η Ρέιντζερς απέφυγε την ήττα από την ουραγό Πάρτικ Θισλ, αλλά έχασε δύο βαθμούς με την εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 στην 6η αγωνιστική της Premiership στη Σκοτία.

Η Ρέιντζερς είχε την ευκαιρία να πατήσει κορυφή στην Premiership, ωστόσο όχι μόνο δεν κατάφερε να προσπεράσει Σέλτικ και Αμπερντίν, αλλά κινδύνεψε να ηττηθεί στην έδρα της ουραγού Πάρτικ Θισλ. Ο αρχηγός για τον αγώνα Γκράχαμ Ντόρανς ισοφάρισε στο 77', κι ενώ οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με παίκτη παραπάνω, ώστε να διαμορφώσει το τελικό 2-2.

Οι "Διαμαρτυρόμενοι" είχαν πάρει προβάδισμα με το 8ο τέρμα σε όλες τις διοργανώσεις του Αλφρέδο Μορέλος μόλις στο 19', ωστόσο στο 2ο ημίχρονο οι γηπεδούχοι απάντησαν με τους Μπλερ Σπίταλ (και μία κόντρα) και Κρις Έρσκιν, ανατρέποντας στα δεδομένα. Ο τελευταίος, όμως, αντίκρισε κόκκινη κάρτα επτά λεπτά μετά από το τέρμα του, δίνοντας ευκαιρία στη Ρέιντζερς να σώσει τον βαθμό της ισοπαλίας.

Η σύνθεση της Ρέιντζερς...

Φοντέριγχαμ, Τάβερνιερ, Καρντόζο, Άλβες, Γουάλας (12' Τζον), Καντέιας, Τζακ (63' Πένια), Ντόρανς, Γουίντας, Μίλερ (56' Ερέρα), Μορέλος

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής

Παρασκευή

Πάρτικ Θισλ - Ρέιντζερς 2-2 (50' Σπίταλ, 60' Έρσκιν / 19' Μορέλος, 77' Ντόρανς)

12. Νταντί 1

*μετά από 33 αγωνιστικές παίζουν οι 6 πρώτοι μεταξύ τους άλλες 5 αγωνιστικές (το ίδιο και οι 6 τελευταίοι)

**ο πρώτος στο Champions League (2ο προκριματικό γύρο)

***ο 2ος και ο 3ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Scottish Cup)

****υποβιβάζεται ο τελευταίος (12ος) και ο 11ος παίζει μπαράζ με ομάδα από την Championship

*****στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)