ΣΚΩΤΙΑ

Νίκη η Σέλτικ, κόκκινη ο Σκόνδρας

Η Σέλτικ επέστρεψε στις επιτυχίες, νικώντας 3-1 την Κιλμάρνοκ, ενώ ο Γιάννης Σκόνδρας αποβλήθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του με τη φανέλα της Χάμιλτον

Την 29η νίκη της πήρε η Σέλτικ στην 32η αγωνιστική του σκωτσέζικου πρωταθλήματος, επικρατώντας 3-1 της Κιλμάρνοκ στο "Celtic Park".

Το πρωτάθλημα το έχει εξασφαλίσει από την 30ή αγωνιστική, ενώ θυμίζουμε πως παραμένει αήττητη, με 6 αγώνες πλέον να απομένουν.

Ο Γιάννης Σκόνδρας της Χάμιλτον αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου στην αναμέτρηση με τη Ρος Κάουντι, όταν... αναγκάστηκε να σταματήσει αντίπαλο για να μην σκοράρει και δέχτηκε απευθείας κόκκινη κάρτα. Τελικά η ομάδα του δεν απέφυγε την ισοφάριση (1-1 στο 60' / έμεινε μέχρι το τέλος), ενώ βασικός ήταν και ο Σαρρής, όπως και ο Τζιόλης για τη Χαρτς (πάγκο ο Αυλωνίτης).

Η σύνθεση της Σέλτικ...

Γκόρντον, Λούστιγκ, Σιμούνοβιτς, Μπογιατά, Τιέρνι, Σκοτ Μπράουν, ΜακΓκρέγκορ (72' Ρόγκιτς), Άρμστρονγκ (84' Εμπουέ), Φόρεστ, Σκοτ Σινκλέρ, Ρόμπερτς (72' Μουσά Ντεμπελέ).

Τα αποτελέσματα της 32ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Ινβερνές - Σεντ Τζόνστοουν 0-3 (40' ΜακΚλιν, 88' πέν. Κρεγκ, 91' Κάμινγκς)

Σέλτικ - Κιλμάρνοκ 3-1 (22' Άρμστρονγκ, 71' Σκοτ Σινκλέρ, 76' Φόρεστ / 65' Τζόρνταν Τζόουνς)

Χαρτς - Νταντί 1-0 (13' Ισμαέλ Γκονσάλβες)

Χάμιλτον - Ρος Κάουντι 1-1 (3' Ντονάτι / 60' Κάραν)

Πάρτικ Θισλ - Μάδεργουελ 1-0 (11' Ντούλαν)

12. Ινβερνές 25

*μετά από 33 αγωνιστικές παίζουν οι 6 πρώτοι μεταξύ τους άλλες 5 αγωνιστικές (το ίδιο και οι 6 τελευταίοι)

**ο πρώτος στο Champions League (2ο προκριματικό γύρο)

***ο 2ος και ο 3ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Scottish Cup)

****υποβιβάζεται ο τελευταίος (12ος) και ο 11ος παίζει μπαράζ με ομάδα από την Championship

*****στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)