ΣΚΩΤΙΑ

Μία νίκη μακριά από τον τίτλο η Σέλτικ

Η Σέλτικ υπέταξε και τη Χάμιλτον των... Ελλήνων εκτός έδρας και πλέον βρίσκεται μία νίκη από τη μαθηματική κατάκτηση του 7ου σερί πρωταθλήματος στη Σκωτία.

Η Σέλτικ αντιμετώπισε δυσκολίες αλλά κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Χάμιλτον εκτός έδρας και με τη νίκη 2-1 έφτασε τρεις βαθμούς μακριά από τη μαθηματική κατάκτηση του 49ου πρωταθλήματος στην ιστορία της και του 7ου διαδοχικού, μετά από 33 αγωνιστικές στη Scottish Premier League.

Οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν με τους Γιώργο Σαρρή (μπήκε στο ημίχρονο) και Μάριο Όγκμποε (δεν αγωνίστηκε) στον πάγκο, λίγες ημέρες μετά από την αποχώρηση των Γιάννη Σκόνδρα και Χρυσοβαλάντη Κοζορώνη από το ρόστερ. Μόλις στο 3ο λεπτό βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το τέρμα του Κάλουμ Μακγκρέγκορ, ωστόσο απάντησαν άμεσα με τον Ρακίς Μπίγχαμ.

Η αποβολή του Ντάρεν Λάιον με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 42' κόστισε στους γηπεδούχους, αφού ο Λι Γκρίφιθς με την έναρξη του 2ου μέρους έκανε το 2-1 για τους φιλοξενούμενους, που έκτοτε δεν κοίταξαν πίσω και έφτασαν στη νίκη.

Η σύνθεση της Σέλτικ...

Μπέιν, Χέντρι (46' Γκρίφιθς), Άγερ, Μπογιατά, Ρόμπερτς (86' Μουσοντά), Μπράουν, Εντσάμ, Τίερνι, Μακγκρέγκορ, Σινκλέρ, Ντεμπελέ (68' Εντουάρ)

Τα αποτελέσματα της 33ης αγωνιστικής

Σάββατο

Ρέιντζερς - Νταντί 4-0 (39' Μίλερ, 68' Μορέλος, 79' Μέρφι, 90' Καντέιας)

Χαρτς - Αμπερντίν 2-0 (18' Νέισμιθ, 20' Μιλίνκοβιτς)

Πάρτικ Θισλ - Κιλμάρνοκ 0-1 (35' Φίντλεϊ)

Ρος Κάουντι - Χιμπέρνιαν 1-1 (28' Μακέι / 90' Σο)

Σεντ Τζόνστοουν - Μάδεργουελ 0-0

Κυριακή

Χάμιλτον - Σέλτικ 1-2 (18' Μπίγχαμ / 3' Μακγκρέγκορ, 46' Γκρίφιθς)