ΣΚΩΤΙΑ

Ξέσπασε με χατ τρικ ο Ντεμπελέ

Η Σέλτικ βρέθηκε να χάνει στην έδρα της Σεντ Τζόνστοουν, ωστόσο με το χατ τρικ του Μουσά Ντεμπελέ, έφτασε στη 19η σερί νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο Μουσά Ντεμπελέ πέρασε έναν Ιανουάριο... λειψυδρίας από γκολ, αλλά όταν ο Μπρένταν Ρότζερς τον έριξε στη μάχη κι ενώ η Σέλτικ βρισκόταν πίσω στο σκορ και κινδύνευε με απώλεια μετά από 18 σερί νίκες στο πρωτάθλημα, σημείωσε χατ τρικ και οδήγησε σε νίκη 5-2 επί της Σεντ Τζόνστοουν.

Οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν το γκολ του Λίαμ Χέντερσον από το 6ο λεπτό και πήραν προβάδισμα με 2-1 μέχρι τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα. Ο Γάλλος φορ πέρασε στον αγώνα στο 59' και δύο λεπτά αργότερα είχε ισοφαρίσει με πέναλτι. Ακολούθησαν ακόμα δύο γκολ για το δεύτερο χατ τρικ της σεζόν (το πρώτο απέναντι στη Ρέιντζερς) και το 14ο γκολ του αρχισκόρερ της κατηγορίας, Σκοτ Σινικλέρ, για να δώσουν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των "Καθολικών", που άνοιξαν στους 27 τους βαθμούς διαφοράς από τη 2η θέση.

Η σύνθεση της Σέλτικ...

Γκόρντον, Λούστιγκ, Μπογιατά, Σβιάτσενκο, Τιέρνι, Μπιτόν, Σκοτ Μπράουν, Ρόμπερτς (86' Τσιφτσί), Χέντερσον (72' Μακγκρέγκορ), Μακέι Στίβεν (59' Ντεμπελέ), Σινκλέρ

Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Μάδεργουελ - Χαρτς 0-3 (59' Τζιόλης, 84', 88' Γκονσάλβες)

Ινβερνές - Νταντί 2-2 (53' πέν. Μακέι, 79' Τάνσεϊ / 37' Χάμπερ, 43' Ο' Ντι)

Χάμιλτον - Κιλμάρνοκ 1-1 (43' Μπρόφι / 7' Λόνγκσταφ)

Αμπερντίν - Πάρτικ Θισλ 2-0 (72' Στόκλεϊ, 90+2' Κρίστι)

Ρέιντζερς - Ρος Κάουντι 1-1 (71' Γουάλας / 18' Σαλκ)

Κυριακή

Σεντ-Τζόνστοουν - Σέλτικ 2-5 (31' Γουότσον, 43' Γόδερσπουν / 6' Χέντερσον, 61' πέν., 75', 85' Ντεμπελέ, 81' Σινκλέρ)