ΣΚΩΤΙΑ

"Κόλλησε" στο Χάμιλτον η Σέλτικ

Σέλτικ, Χάμιλτον

Η Σέλτικ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1, εκτός έδρας, με τη Χάμιλτον στην αναμέτρηση η οποία "άνοιξε" την αυλαία της 28ης αγωνιστικής της Scottish Premiership. Μοιραίοι για τους "Κέλτες", ο αποβληθείς Μπογιατά και ο Γκρίφιθς που αστόχησε στη δεύτερη εκτέλεση πέναλτι.

Δεν μπόρεσε να "χτίσει" "καρέ" τεσσάρων διαδοχικών νικών στη Scottish Premiership η Σέλτικ, καθώς δεν κατάφερε να φύγει με τη νίκη από την έδρα της Χάμιλτον, αναδεικνυόμενη ισόπαλη 1-1 με την ομώνυμη τοπική ομάδα.

Ο Γκρίφιθς άνοιξε το σκορ για τους "Κέλτες" με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 35ο λεπτό, με τον Μπογιατά να αφήνει την ομάδα με αριθμητικό μειονέκτημα - αντικρίζοντας την κόκκινη κάρτα - στο 42ο λεπτό. Ο σκόρερ του γκολ της Σέλτικ είχε την ευκαιρία - πάλι με εκτέλεση πέναλτι - να διπλασιάσει τόσο τα προσωπικά του τέρματα όσο κι αυτά της ομάδας του αλλά στο 65ο λεπτό αστόχησε. Και η Χάμιλτον άδραξε την ευκαιρία, φθάνοντας στην ισοφάριση με τον Μπρόφι, στο 73ο λεπτό. Το ισόπαλο 1-1, έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.