ΣΚΩΤΙΑ

Η Σέλτικ των δέκα παικτών "σκότωσε" τις ελπίδες τίτλου της Ρέιντζερς

Η Σέλτικ βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, έμεινε με 10 παίκτες, ωστόσο πήρε τη νίκη μέσα στο "Άιμπροξ" επί της Ρέιντζερς, ισοφαρίζοντας ρεκόρ του 1909.

Η Ρέιντζερς είχε μία τελευταία ευκαιρία να παραμείνει σε κοντινή απόσταση με τη Σέλτικ στην κούρσα του τίτλου, ωστόσο το Old Firm βρήκε νικητές τους πρωταθλητές Σκωτίας, που οδεύουν προς ακόμα μία επιτυχία. Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 3-2 μέσα στο "Άιμπροξ", παρότι στα τελευταία 35 λεπτά αγωνίστηκαν με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Γιόζο Σιμούνοβιτς.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές στο σκορ, με τα τέρματα των Τζος Γουίντας και Ντάνιελ Καντέιας, με τον Τομ Ρόγκιτς να ισοφαρίζει ενδιάμεσα. Ο Μουσά Ντεμπελέ με το 7ο φετινό τέρμα του έγραψε το 2-2 στις καθυστερήσεις κι έδωσε μεγάλο ενδιαφέρον στο 2ο ημίχρονο.

Μετά από την αποβολή του Σίμουνιτς, η αλλαγή του Μπρένταν Ρότζερς, Οντσόν Εντουάρ, έδωσε προβάδισμα στη Σέλτικ, με τον αρχισκόρερ της Ρέιντζερς, Αλφρέντο Μορέλος, να χάνει τεράστια ευκαιρία στο 88'. Οι "Καθολικοί" έφτασαν τις τέσσερις σερί εκτός έδρας νίκες στο Old Firm για πρώτη φορά από το 1909 και αύξησαν στους εννέα πόντους τη διαφορά των δύο ομάδων.

Εν τω μεταξύ, ένας Έλληνας ήταν ο σκόρερ του κορυφαίου τέρματος της αγωνιστικής. Ο Μάριος Όγκμποε, πρώην της Νέας Ιωνίας και του ΟΦΗ, σημείωσε το πρώτο τέρμα του με τη φανέλα της Χάμιλτον (εκτός αποστολής οι Γιάννης Σκόνδρας, Χρυσοβαλάντης Κοζορώνης και Γιώργος Σαρρής), σκόραρε με τακουνάκι από τη μικρή περιοχή στη νίκη 2-0 επί της Μάδεργουελ.

ΡΕΙΝΤΖΕΡΣ: Φοντέριγχαμ, Τάβερνιερ, Μπέιτς (15' Καρντόζο), Άλβες, Τζον, Ντόχερτι, Γκος (74' Κάμινγκς), Καντέιας, Γουίντας, Μέρφι, Μορέλος

ΣΕΛΤΙΚ: Μπέιν, Μποιατά, Σιμούνοβιτς, Άγερ, Τίερνι, Μπράουν, Εντσάμ, Φόρεστ (67' Εντουάρ), Ρόγκιτς (60' Χέντρι), Μακγκρέγκορ, Ντεμπελέ (86' Άρμστρονγκ)

*κόκκινη 57' Σίμουνιτς

Τα αποτελέσματα της 30ής αγωνιστικής:

Παρασκευή

Χιμπέρνιαν - Χαρτς 2-0 (59' Άλαν, 80' Μακλάρεν)

Σάββατο

Νταντί - Σεντ-Τζόνστοουν 0-4 (24' αυτ. Πίγκοτ, 37', 66' Κέιν, 64' Άστον)

Χάμιλτον - Μάδεργουελ 2-0 (11' Όγκμποε, 69' Τέμπλτον)

Κιλμάρνοκ - Ρος Κάουντι 3-2 (16' Έργουιν, 46' Μπόιντ, 74' Μπρόφι / 86' Μακέι, 90+1' Σχαλκ)

Πάρτικ Θισλ - Αμπερντίν 0-0

Κυριακή

Ρέιντζερς - Σέλτικ 2-3 (3' Γουίντας, 26' Καντέιας / 11' Ρόγκιτς, 45+1' Ντεμπελέ, 69' Εντουάρ)