ΣΚΩΤΙΑ

Η Σέλτικ το ντέρμπι κορυφής, σοκ στο 95' για Ρέιντζερς

Η Σέλτικ επιβλήθηκε με 3-0 της Αμπερντίν στο ντέρμπι κορυφής στη Σκοτία, ενώ η Ρέιντζερς έχασε πέναλτι και ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις από την Κιλμάρνοκ.

Η Σέλτικ πήρε τη νίκη με 3-0 στο ντέρμπι κορυφής στην έδρα της Αμπερντίν και την άφησε τρεις βαθμούς πίσω στον βαθμολογικό πίνακα. Κίεραν Τίερνι και Μουσά Ντεμπελέ αντάλλαξαν πάσες στα δύο πρώτα γκολ που σημείωσαν και στο τρίτο ο Ντεμπελέ τροφοδοτήθηκε από τον Ντεντρίκ Μπογιατά.

Η Ρέιντζερς "αυτοκτόνησε" στις καθυστερήσεις απέναντι στην Κιλμάρνοκ, μένοντας στην ισοπαλία 1-1 με γκολ του Κρις Μπερκ στο 95'. Ο Τζέισον Χολτ άνοιξε το σκορ στο 44' για τους "Διαμαρτυρομένους" και στο τέλος του 2ου μέρους κέρδισαν πέναλτι για να κάνουν το 2-0. Από τη συμπλοκή των παικτών στο πέναλτι, αποβλήθηκε ο Ράιαν Τζακ, ενώ ο Ντάνιελ Καντέιας δεν κατάφερε να "κλειδώσει" τη νίκη. Στην τελευταία επίθεση του αγώνα, ο Μπερκ ισοφάρισε σε 1-1 και άφησε τη Ρέιντζερς εκτός τριάδας.

Η σύνθεση της Σέλτικ...

Γκόρντον, Λούστιγκ, Μπογιατά, Μπιτόν, Τίερνι, Μπράουν, Άρμστρονγκ, Φόρεστ (77' Χέιζ), Ρόγκιτς (72' Σινκλέρ), Μακγκρέγκορ, Ντεμπελέ (82' Γκρίφιθς)

Η σύνθεση της Ρέιντζερς...

Φοντέριγχαμ, Τάβερνιερ, Μακρόρι, Άλβες, Τζον, Καντέιας, Τζακ, Χολτ, Γουίντας (64' Νιμέιν), Ντόρανς (22' Ερέρα), Μορέλος (77' Μπαρτζόνας)

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής

Τρίτη

Χάμιλτον - Πάρτικ Θισλ 0-0

Χιμπέρνιαν - Χαρτς 1-0 (3' Μάρεϊ)

Σεντ Τζόνστοουν - Ρος Κάουντι 0-0

Τετάρτη

Αμπερντίν - Σέλτικ 0-3 (13' Τίερνι, 39', 63' Ντεμπελέ)

Νταντί - Μάδεργουελ 0-1 (5' Τάνερ)

Ρέιντζερς - Κιλμάρνοκ 1-1 (44' Χολτ / 90+5' Μπερκ)