ΣΚΩΤΙΑ

Εικοστή σερί νίκη για τη Σέλτικ

Η Σέλτικ έφτασε τις 20 σερί νίκες με το 2-0 επί της Μάδεργουελ και χρειάζεται ακόμη πέντε για να κατακτήσει και μαθηματικά το πρωτάθλημα της Σκοτίας.

Η Σέλτικ αύξησε ξανά στους 27 τους πόντους της διαφοράς από τη δεύτερη θέση της βαθμολογίας μετά από τη νίκη 2-0 επί της Μάδεργουελ και έφτασε τις 20 σερί νίκες στην Premier League της Σκοτίας.

Οι "Καθολικοί" προηγήθηκαν στο 34' με πέναλτι του Μουσά Ντεμπελέ, ο οποίος έφτασε τα 10 γκολ στα τελευταία 8 παιχνίδια που έχει αγωνιστεί σε όλες τις διοργανώσεις και ο Τζέιμς Φόρεστ επτά λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, που φέρνει την ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς 15 πόντους μακριά από τον τίτλο.

Την παράσταση έκλεψαν και οι φίλαθλοι του "Σέλτικ Παρκ", που στάθηκαν δίπλα σε αυτούς της Ντόρτμουντ και στο κλείσιμο του πετάλου της Μπορούσια στον αγώνα με τη Βόλφσμπουργκ, ως ποινή για επεισόδια χούλιγκαν.

Αλέξανδρος Τζιόλης και Τάσος Αυλωνίτης αγωνίστηκαν σε όλη τη διάρκεια της εντός έδρας ισοπαλίας 1-1 της Χαρτς με την ουραγό Ινβερνές, ενώ ο Γιάννης Σκόνδρας έπαιξε κι αυτός 90λεπτο στην εκτός έδρας ήττα της Χάμιλτον με 2-0 από την Πάρτικ Θισλ, με τον Γιώργο Σαρρή εκτός αποστολής για τους ηττημένους.