ΣΚΩΤΙΑ

Ανατροπή πρόκρισης η Σέλτικ

Η Σεντ Μίρεν ήταν μπροστά στο σκορ για περίπου μία ώρα, η Σέλτικ όμως έκανε ανατροπή με δύο γκολ σε ισάριθμα λεπτά και τελικά νίκησε 4-1, παίρνοντας την πρόκριση για τα ημιτελικά του σκωτσέζικου κυπέλλου (videos)

Η Σέλτικ νίκησε 4-1 τη Σεντ Μίρεν στην Γλασκώβη και προκρίθηκε στα ημιτελικά του σκωτσέζικου κυπέλλου (Scottish Cup), αλλά η πρόκριση δεν ήταν τόσο εύκολο όσο δείχνει το αποτέλεσμα.

Η ομάδα της Championship άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό με τον Χάρι Ντέιβις και κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 58'.

Ο Μίκαελ Λούστιγκ ισοφάρισε και μόλις στο επόμενο (59') ο Σκοτ Σινκέρ ολοκλήρωσε την ανατροπή, ο Μουσά Ντεμπελέ έκανε το 3-1 στο 68' ο Λι Γκρίφιθς διαμόρφωσε το τελικό 4-1 στο 78'.

Αφού προκρίθηκε αργότερα και η Αμπερντίν, πραγματοποιήθηκε η κλήρωση που έβγαλε ντέρμπι, με την Σέλτικ να αντιμετωπίσει στα ημιτελικά τη Ρέιντζερς!

Η σύνθεση της Σέλτικ...

Γκόρντον, Λούστιγκ, Μπογιατά, Σβιατσένκο, Τιέρνι, Σκοτ Μπράουν, Μπιτόν (54' Γκρίφιθς), Άρμστρονγκ (77' Εμπουέ), ΜακΚάι-Στίβεν (46' Ρόμπερτς), Σκοτ Σινκλέρ, Μουσά Ντεμπελέ.

Τα αποτελέσματα των προημιτελικών:

Σάββατο

Ρέιντζερς - Χάμιλτον 6-0 (33' πέν. Γουόχορν, 48', 88' και 91' Γκάρνερ, 77' Χον Τοράλ, 82' Χιλ)

Χιμπέρνιαν - Έιρ Γιουνάιτεντ 3-1 (7' ΜακΓκιν, 12' πέν. Κάμινγκς, 79' Κίτινγκς / 33' ΜακΓκάφι)

Κυριακή

Σέλτικ - Σεντ Μίρεν 4-1 (58' Λούστιγκ, 59' Σινκλέρ, 68' Ντεμπελέ, 78' Γκρίφιθς / 13' Χάρι Ντέιβις)

Αμπερντίν - Πάρτικ Θισλ 1-0 (43' Σίνι)