ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Το 4ο γκολ του Μήτρογλου

Ο Κώστας Μήτρογλου άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό για την Μπενφίκα στο ντέρμπι με την Μπελενένσες, φτάνοντας τα 4 γκολ στις τελευταίες 4 αγωνιστικές

Επέστρεψε στα γκολ ο Κώστας Μήτρογλου, καθώς ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για την Μπενφίκα στο ντέρμπι της Λισαβόνας με την Μπελενένσες, με τους "αετούς" τελικά να επικρατούν με 2-0.

Ο Έλληνας άσος έκανε το 0-1 στο 10ο λεπτό και αυτό είναι το 4ο γκολ του στο πορτογαλικό πρωτάθλημα, τα οποία τα έχει πετύχει στις τελευταίες 4 αγωνιστικές.

Αφού πέτυχε δύο τέρματα με την Μπράγκα (3-1) και ένα με την Σάβες (0-4), δεν είχε βρει δίχτυα στο 4-0 επί της Φεϊρένσε.

Η σύνθεση της Μπενφίκα...

Έντερσον Μοράες, Νέλσον Σεμέντο, Λουιζάο, Λίντελεφ, Άλεξ Γκριμάλδο (83' Αντρέ Αλμέιδα), Φέισα, Πίτσι, Σάλβιο, Σέρβι (91' Ντανίλο Μπαρμπόζα), Γκονσάλο Γκέντες, Μήτρογλου (75' Μήτρογλου).

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Πάσος Φερέιρα - Νασιονάλ 1-1 (67' Βαλέντε / 19' Τιάγκο Ροντρίγκες)

Μαρίτιμο - Μποαβίστα 1-1 (27' πέν. Ντιέγκο Σόουζα / 51' Καράσα)

Σάββατο

Φεϊρένσε - Σετούμπαλ 1-1 (53' Ικάρο / 85' Φάμπιο Πατσέκο)

Σπόρτινγκ - Τοντέλα 1-1 (96' Τζόελ Κάμπελ / 74' Μουρίγιο)

Πόρτο - Αρόουκα 3-0 (43' και 78' Αντρέ Σίλβα, 91' Μπραχιμί)

Κυριακή

Μορεϊρένσε - Ρίο Άβε 1-1 (74' Καουέ / 77' πέν. Ρόντερικ)

Εστορίλ - Γκιμαράες 0-2 (12' Τικίνιο, 72' Ραφαέλ)

Μπελενένσες - Μπενφίκα 0-2 (10' Μήτρογλου, 65' Άλεξ Γκριμάλδο)

18. Μορεϊρένσε 5

*οι 3 πρώτοι στο Champions League (ο 3ος στα προκριματικά)

**ο 4ος και ο 5ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Taça de Portugal)

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά ο αριθμός των νικών, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)