ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Την λύση ο Μήτρογλου για τη Μπενφίκα

Η Σάβες αποδείχθηκε... σκληρό καρύδι, αλλά η Μπενφίκα κατάφερε με γκολ του Κώστα Μήτρογλου να ανοίξει το σκορ στο 69ο λεπτό και τελικά να πάρει το "διπλό" που την κράτησε στην κορυφή

Ο Κώστας Μήτρογλου έδωσε την λύση για την Μπενφίκα στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Σάβες, ανοίγοντας το σκορ στο 69ο λεπτό, ενώ τελικά ήρθε η επικράτηση με 2-0 (84' Πίτσι).

Οι νεοφώτιστοι δυσκόλεψαν πολύ τους "αετούς", αλλά ο Έλληνας άσος με εξαιρετική κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι παραβίασε την εστία τους, έπειτα από την εκτέλεση φάουλ του Άλεξ Γκριμάλδο από δεξιά.

Αυτό ήταν το τρίτο γκολ του Μήτρογλου στο πρωτάθλημα και τρίτο στα τελευταία δύο ματς, καθώς είχε σκοράρει δύο φορές στο 3-1 επί της Μπράγκα την περασμένη εβδομάδα.

Η σύνθεση της Μπενφίκα...

Έντερσον Μοράες, Νέλσον Σεμέντο, Λισάντρο Λόπες, Λίντελεφ, Γκριμάλδο, Φέισα, Αντρέ Όρτα (75' Σέλις), Σάλβιο (61' Σέρβι), Πίτσι, Γκονσάλο Γκουέντες (86' Αντρέ Καρίγιο), Μήτρογλου.

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Πόρτο - Μποαβίστα 3-1 (19' και 41' πέν. Αντρέ Σίλβα, 86' Αλέξ Τέλες / 5' Νούνο Ενρίκε)

Σπόρτινγκ - Εστορίλ 4-2 (13' και 62' Ντοστ, 59' Κοάτες, 91' Αντρέ / 85' και 93' Μπρούνο Γκόμες)