ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Στην κορυφή με Ματιέ η Σπόρτινγκ

Η Σπόρτινγκ νίκησε 1-0 την Γκιμαράες, με λυτρωτή τον Ζερεμί Ματιέ στο 84', έτσι εκμεταλλεύτηκε τις απώλειες των Πόρτο, Μπενφίκα και ανέβηκε στην κορυφή του πορτογαλικού πρωταθλήματος (videos)

Ο Ακούνια έκανε την σέντρα από αριστερά και ο Ζερεμί Ματιέ με εξαιρετικό σουτ στην κίνηση λύτρωσε τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας στο 84ο λεπτό, χαρίζοντάς της τη νίκη με 1-0 επί της Γκιμαράες στο "Estádio José Alvalade".

Μπενφίκα και Πόρτο είχαν αμφότερες χάσει βαθμούς τις δύο προηγούμενες μέρες, έτσι τα "λιοντάρια" ανέβηκαν στην κορυφή, έχοντας έναν βαθμό περισσότερο απ΄τους "δράκους" και τρεις απ' τους "αετούς".

Θυμίζουμε πως η Πόρτο έχει ένα ματς λιγότερο αυτό με την Εστορίλ, το οποίο είχε διακοπεί στο ημίχρονο, με την Εστορίλ πάντως είναι μπροστά στο σκορ με 1-0 (θα συνεχιστεί το ματς μέσα στο Φεβρουάριο).

Η σύνθεση της Σπόρτινγκ...

Ρουί Πατρίσιο, Ριστόβσκι, Κοάτες, Ματιέ, Φάμπιο Κοεντράο, Ουίλιαμ Καρβάλιο, Μπατάγλια (68' Μπρούνο Σέζαρ), Ρούμπεν Ριμπέιρο (46' Φρέντι Μοντέρο), Μπρούνο Φερνάντες, Ακούνια, Ντοστ (47' Ντουμπιά).

Τα αποτελέσματα της 20ής αγωνιστικής:

Δευτέρα

Πάσος Φερέιρα - Φεϊρένσε 2-1 (16' Κινιόνες, Ζιάν Μάρτινς / 12' πέν. Παραΐμπα)

Πορτιμονένσε - Ρίο Άβε 4-1 (3', 15' και 90' πέν. Φαμπρίσιο, 29' Νακατζίμα / 51' Πελέ)

Μπελενένσες - Μπενφίκα 1-1 (86' Νατάν / 97' Ζόνας)

Τρίτη

Μπράγκα - Άβες 2-0 (8' Ραούλ Σίλβα, 47' Ρικάρντο Εσγκάιο)

Εστορίλ - Τοντέλα 3-0 (5' Πέδρο Ροντρίγκες, 45' Λούκας Εβανζελίστα, 71' Αλάνο)

Μορεϊρένσε - Πόρτο 0-0

Τετάρτη

Μποαβίστα - Μαρίτιμο 2-1 (43' Ματέους, 80' Έντζι / 8' Έβερτον)

Σάβες - Σετούμπαλ 2-2 (10' και 51' Ουίλιαν 15' πέν. Εντίνιο, 96' Γιοάν Ταβάρες)

*Εστορίλ και Πόρτο έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο

**οι 2 πρώτοι στο Champions League (ο 2ος στα προκριματικά)

***ο 3ος και ο 4ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Taça de Portugal)

****υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι

*****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά ο αριθμός των νικών, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)