ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Στα ημιτελικά του Taça de Portugal με Σπόρτινγκ η Πόρτο

Η Πόρτο επικράτησε εκτός έδρας της Μορεϊρένσε και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του Taça de Portugal, όπου θα αντιμετωπίσει την Σπόρτινγκ.

Παρά τις πολλές αλλαγές του Σέρζιο Κονσεϊσάο, που έφεραν τον Ίκερ Κασίγιας σε θέση βασικού τερματοφύλακα, η Πόρτο επικράτησε εκτός έδρας της Μορεϊρένσε με 2-1 και προκρίθηκε από την προημιτελική φάση του Taça de Portugal.

Ο Έκτορ Ερέρα άνοιξε το σκορ για τους "δράκους" μόλις στο 8ο λεπτο και ο Μιγκέλ Λαγιούν διπλασίασε τα τέρματα στο 20', με τους φιλοξενούμενους να έχουν τον έλεγχο για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με την αλλαγή του ημιχρόνου, τον Έντνο στο 73', αλλά δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω.

Η Πόρτο προκρίθηκε στα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει σε διπλά παιχνίδια τη Σπόρτινγκ, στο μεγάλο ντέρμπι της διοργάνωσης.

Η σύνθεση της Πόρτο...

Κασίγιας, Μ. Περέιρα, Φελίπε, Μαρκάνο, Τέλες, Ερέρα, Ντ. Περέιρα, Ερνάνι (70' Ρ. Περέιρα), Λαγιούν, Μπραχιμί (45' Αντρέ), Τικίνιο (86' Αμπουμπακάρ)

Τα αποτελέσματα των προημιτελικών

Τετάρτη

Κάλντας - Φαρένσε 3-2 παρ. 2-2 κ.α. (56' Ζανουάριο, 70', 115' Εμάνουελ / 48', 61' Λιβραμέντο)

Ρίο Άβε - Άβες 4-5 πέν., 4-4 παρ., 3-3 κ.α. (17' Μαρσέλο, 53' Ταραντίνι, 74' Νοβάις, 114' Ζέλσον / 49' Ντεφέντι, 88' Αμίλτον, 90', 104' Αράνγκο)

Κόβα Πιεντάντε - Σπόρτινγκ 1-2 (58' πέν. Κλέο / 54' Φερνάντες, 77' Ντοστ)

Πέμπτη

Μορεϊρένσε - Πόρτο 1-2 (73' Έντνο / 8' Ερέρα, 20' Λαγιούν)

Τα ζευγάρια των ημιτελικών

Πόρτο - Σπόρτινγκ

Άβες - Κάλντας

*Οι αγώνες είναι διπλοί. Οι πρώτοι αγώνες διεξάγονται στις 28 Φεβρουαρίου και οι ρεβάνς στις 18 Απριλίου