ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Πήρε το ντέρμπι η Πόρτο

Η Πόρτο πήρε το ντέρμπι της πόλης με την Μποαβίστα, νικώντας 1-0 χάρη σε γκολ του Σοάρες και διατηρήθηκε στο -1 από την Μπενφίκα

Με Σοάρες να σκοράρει και στο 4ο ματς του με την φανέλα της Πόρτο στο πορτογαλικό πρωτάθλημα, η Πόρτο νίκησε 1-0 στην έδρα της Μποαβίστα.

Ο Βραζιλιάνος επιθετικός πέτυχε το μοναδικό γκολ του ντέρμπι του Πόρτο στο 7ο λεπτό, έφτασε τα 5 γκολ σε 4 ματς πρωταθλήματος με τη νέα του ομάδα, ενώ μετρά πλέον 12 τέρματα στο πρωτάθλημα (τα 7 πρώτα με την Γκιμαράες).

Αυτή ήταν η 7η σερί νίκη για τους "δράκους", οι οποίοι διατηρήθηκαν έναν βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο, Μπενφίκα, την οποία θα αντιμετωπίσουν στη Λισαβόνα σε 4 εβδομάδες.

Δεν έλειψε η ένταση μεταξύ των παικτών στο ντέρμπι, κυρίως μετά το σφύριγμα της λήξης του πρώτου ημιχρόνου, ενώ στο 82' η Πόρτο έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μάξι Περέιρα.

Η σύνθεση της Πόρτο...

Κασίγιας, Μάξι Περέιρα, Μπολί, Μαρκάνο, Αλέξ Τέλες, Ντανίλο Περέιρα, Αντρέ Αντρέ (85' Λαγιούν), Όλιβερ Τόρες, Χεσούς Κορόνα (46' Ντιόγκο Ζότα), Μπραχιμί (71' Οταβίνιο), Σοάρες.

Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Γκιμαράες - Μορεϊρένσε 1-0 (34' Ουρτάδο)

Μπενφίκα - Σάβες 3-1 (17' και 88' Μήτρογλου, 50' Ράφα Σίλβα / 44' Μπρεσάν)

Σάββατο

Τοντέλα - Μαρίτιμο 1-1 (7' Χον Μουρίγιο / 60' Ραούλ Σίλβα)

Εστορίλ - Σπόρτινγκ 0-2 (22' Μπράιαν Ρουίς, 86' πέν. Ντοστ)

Ρίο Άβε - Πάσος Φερέιρα 0-0

Κυριακή

Νασιονάλ - Φειρένσε 0-0

Σετούμπαλ - Μπράγκα 1-1 (90' Κοστίνια / 69' Καρτάμπια)

18. Τοντέλα 15

*οι 3 πρώτοι στο Champions League (ο 3ος στα προκριματικά)

**ο 4ος και ο 5ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Taça de Portugal)

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά ο αριθμός των νικών, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)