ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Πέταξε βαθμούς η Πόρτο

Η Πόρτο έχασε δύο βαθμούς στην έδρα της Άβες και με το 1-1 έδωσε... δικαίωμα στην Σπόρτινγκ και στην Μπενφίκα να την πλησιάσουν στην κορυφή.

Μετά από την ισοπαλία 1-1 στο Champions League κόντρα στην Μπεσίκτας, που ίσως της κοστίσει την πρόκριση, η Πόρτο υπέστη απώλεια με το ίδιο σκορ στην έδρα της Άβες, η οποία ίσως αποκτήσει αντίκτυπο στη συνέχεια, στη μάχη του πρωταθλήματος.

Οι "δράκοι" προηγήθηκαν στο σκορ μόλις στο 6ο λεπτό με τον Ρικάρντο Περέιρα, ωστόσο απέτυχαν να αυξήσουν το προβάδισμά τους. Στο 52ο λεπτό, ο Χεσούς Κορόνα αντίκρισε 2η κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε, με συνέπεια να απουσιάσει από το ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής απέναντι στην Μπενφίκα.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τους φιλοξενούμενους, ο Βίτορ Γκόμες ισοφάρισε στο 63', ενώ στο τέλος δεν τους καταλογίστηκε πέναλτι, παρά τη χρήση VAR.

Η σύνθεση της Πόρτο...

Ζοζέ Σα, Ρ. Περέιρα, Φελίπε, Μαρκάνο, Τέλες, Ντ. Περέιρα, Κορόνα, Ερέρα, Μπραχιμί (87' Α. Περέιρα), Αμπουμπακάρ (68' Μαρεγκά), Τικίνιο (56' Μ. Περέιρα)

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Μπελενένσες - Σάβες 0-1 (45' Περέιρα)

Σάββατο

Πορτιμονένσε - Τοντέλα 2-0 (31', 77' Νακατζίμα)

Μποαβίστα - Μορεϊρένσε 1-0 (29' ΚΑράσα)

Άβες - Πόρτο 1-1 (63' Γκόμες / 6' Ρ. Περέιρα)

18. Εστορίλ 6

*οι 2 πρώτοι στο Champions League (ο 2ος στα προκριματικά)

**ο 3ος και ο 4ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Taça de Portugal)

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά ο αριθμός των νικών, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)