ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Ο Μήτρογλου έβαλε δύο γκολ κι ο προπονητής τον έκανε αλλαγή στο 41'

Ο Κώστας Μήτρογλου σημείωσε δύο γκολ στον αγώνα της Μπενφίκα με την Αρόουκα, ωστόσο ο προπονητής του, Ρούι Βιτόρια, να επιλέγει να τον αντικαταστήσει πριν από τη λήξη του ημίχρονου!

Απίθανα πράγματα στην Πορτογαλία, με τον Κώστα Μήτρογλου να βάζει τα "θεμέλια" για τη νίκη 3-0 της Μπενφίκα επί της Αρόουκα στο "Λουζ" και να... τιμωρείται με αλλαγή από τον Ρούι Βιτόρια στο 41ο λεπτό της συνάντησης!

Ο Έλληνας επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό, με το ένατο τέρμα στα τελευταία έντεκα παιχνίδια που έχει αγωνιστεί, παίρνοντας κεφαλιά μετά από σέντρα του Ζόνας. Ο Έλληνας επιθετικός "ξαναχτύπησε" δέκα λεπτά αργότερα, ωστόσο το 2-0 δεν έμοιαζε... αρκετό για τον προπονητή του στους "αετούς", για να τον κρατήσει στο παιχνίδι, όταν αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας της ομάδας, Έντερσον Μοράες.

Ο Ρούι Βιτόρια έδωσε εντολή στον 28χρονο διεθνή να αποχωρήσει από τον αγωνιστικό χώρο στο 41ο λεπτό, ώστε να περάσει στον αγώνα ο Ζούλιο Σέζαρ στο τέρμα, με συνέπεια ο Μήτρογλου να είναι εκνευρισμένος και οι φίλαθλοι της Μπενφίκα να αναρωτιούνται στο twitter (και όχι πάντα με κόσμιο τρόπο) γατί επελέγη αυτός για να "θυσιαστεί".

Ο Ανδρέας Σάμαρης έμεινε στον πάγκο καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Η σύνθεση της Μπενφίκα...

Έντερσον, Σεμέντο, Λουιζάο, Λίντελεφ, Ελιζέου, Καρίγιο, Φέισα, Πίτσι (80' Αουγκούστο), Ζίβκοβιτς, Ζόνας (68' Χιμένες), Μήτρογλου (41' Σέζαρ)

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Μπενφίκα - Αρόουκα 3-0 (25', 35' Μήτρογλου, 49' Καρίγιο)

18. Νασιονάλ 13

*οι 3 πρώτοι στο Champions League (ο 3ος στα προκριματικά)

**ο 4ος και ο 5ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Taça de Portugal)

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά ο αριθμός των νικών, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)