ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Ο Λουιζάο λύτρωσε την Μπενφίκα στο 96'

Το γκολ του Λουιζάο στο 96ο λεπτό έδωσε στην Μπενφίκα δύσκολη εκτός έδρας νίκη με 2-1 στον 3ο γύρο του Taça de Portugal.

Ο αρχηγός Λουιζάο, με μία δυναμική κεφαλιά στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, έδωσε τη λύση στη... μισή Μπενφίκα και μαζί τη νίκη με 2-1 επί της 1ο Ντεζέμπρο για τον 3ο γύρο του Κυπέλλου Πορτογαλίας.

Οι "αετοί" παρατάχθηκαν με αρκετά προβλήματα τραυματισμών στην έδρα της ομάδας της τρίτης κατηγορίας του πορτογαλικού πρωταθλήματος, ωστόσο προηγήθηκαν με τον Ντανίλο στο 48'. Η χαρά τους κράτησε μόλις για 14 λεπτά, αφού στο 62' οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Μαρτίμ Άγκουας. Παρά την πίεση και την είσοδο του Κώστα Μήτρογλου στο 85' (ο Ανδρέας Σάμαρης είναι ανέτοιμος κι εκτός αποστολής), το γκολ ήρθε από έναν στόπερ, μετά από κόρνερ στην τελευταία επίθεση.

Η σύνθεση της Μπενφίκα: Έντερσον, Σεμέντο, Λισάντρο, Λουιζάο, Ελιζέου, Σέλις (85' Μήτρογλου), Ζίβκοβιτς, Ντανίλο, Καρίγιο (46' Γκέδες), Σέρβι (60' Πίτσι), Ζε Γκόμες