ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Νίκη στο 99' με 10 παίκτες η Σπόρτινγκ

Η Σπόρτινγκ βρέθηκε να χάνει στην έδρα της, έμεινε και με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Ματιέ, αλλά νίκησε 2-1 με γκολ του Κοάτες στο 99' (videos)

Νίκη... θρίλερ πήρε η Σπόρτινγκ στην έδρα της Τοντέλα, καθώς επικράτησε 2-1 με γκολ του Σεμπαστιάν Κοάτες στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων, έτσι παρέμεινε μαζί με την Μπενφίκα στην 2η θέση και στο -2 απ' την Πόρτο.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 13' με τον Μιγκέλ Καρντόζο, αλλά απάντησε στο 26' ο Μπας Ντοστ με το 20ό φετινό του τέρμα στο πρωτάθλημα.

Το ματς είχε πολύ ένταση, ο Ζερεμί Ματιέ ήταν εκνευρισμένος από το σκληρό παιχνίδι των γηπεδούχων και αποβλήθηκε τελικά ο ίδιος ο Γάλλος κεντρικός αμυντικός στο 60' με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα τα "λιοντάρια" πήραν τη νίκη χάρη στο γκολ του άλλου κεντρικού τους αμυντικού, του Σεμπαστιάν Κοάτες, στο 99', με τους γηπεδούχους φυσικά να διαμαρτύρονται έντονα εν συνεχεία στον διαιτητή για τις καθυστερήσεις που κράτησε.

Η σύνθεση της Σπόρτινγκ...

Ρουί Πατρίσιο, Πιτσίνι, Κοάτες, Ματιέ, Μπρούνο Σέζαρ (59' Ρούμπεν Ριμπέιρο), Ουίλιαμ Καρβάλιο, Μπρούνο Φερνάντες, Ζέλσον Μαρτίνς, Ακούνια, Φρέντι Μοντέρο (46' Ντουμπιά), Ντοστ.

Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Φεϊρένσε - Πορτιμονένσε 1-3 (32' Λουίς Ρόσα / 26' Φαμπρίσιο, 69' Ουελίνγκτον Καρβάλιο, 88' Νακατζίμα)

Σάββατο

Άβες - Μαρίτιμο 0-0

Μπενφίκα - Μποαβίστα 4-0 (18' Ρούμπεν Ντίας, 44' Ζαρντέλ, 78' Νούνο Ενρίκε, 90' Ραούλ Χιμένες)

Εστορίλ - Μπελενένσες 0-2 (17' και 60' Μαουρίντες)

Κυριακή

Μορεϊρένσε - Σάβες 0-1 (74' Μπρεσάν)

Σετούμπαλ - Πάσος Φερέιρα 1-0 (49' Πατρίκ)

Πόρτο - Ρίο Άβε 5-0 (2' Σέρζιο Ολιβέιρα, 22' και 84' Τικίνιο, 34' αυτ. Μαρσέλο, 72' Μαρεγκά)

Γκιμαράες - Μπράγκα 0-5 (13' Ντιέγκο Σόουζα, 34' πέν. Κοκά, 44' Βούκτσεβιτς, 49' Ουίλσον Εντουάρντο, 61' Ρικάρντο Εσγκάιο)

Δευτέρα

Τοντέλα - Σπόρτινγκ 1-2 (13' Μιγκέλ Καρντόζο / 26' Ντοστ, 90+9' Κοάτες)