ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Νίκη για Σπόρτινγκ με καρέ του Ντοστ

Sporting's Bas Dost celebrates after scoring his side's first goal during a Portuguese league soccer match between Benfica and Sporting at the Luz stadium in Lisbon, Sunday, Dec. 11, 2016. (AP Photo/Armando Franca) AP

Με τέσσερα τέρματα από τον Μπας Ντοστ, η Σπόρτινγκ νίκησε εκτός έδρας με 4-1 την Τοντέλα και διατήρησε απόσταση ασφαλείας από την Μπράγκα.

Ο Μπας Ντοστ έφτασε τα 22 γκολ σε 22 παιχνίδια πρωταθλήματος φέτος και με το καρέ τερμάτων που σημείωσε, οδήγησε την Σπόρτινγκ σε εκτός έδρας νίκη με 4-1 απέναντι στην Τοντέλα.

Ο Ολλανδός επιθετικός "χτύπησε" αρχικά στο 1ο ημίχρονο, σε έναν ισορροπημένο αγώνα μέχρι εκείνο το σημείο. Μάλιστα, στο 53' ο Τζον Μουρίγιο ισοφάρισε για τους γηπεδούχους, ωστόσο δύο λεπτά αργότερα, ο Ντοστ ανέκτησε το προβάδισμα για την ομάδα του.

Με δύο εύστοχα πέναλτι λίγο αργότερα (είχε κι ένα που απέκρουσε ο τερματοφύλακας στις καθυστερήσεις), αύξησε κι άλλο τον δείκτη του σκορ και επιβεβαίωσε ότι βρήκε για τα καλά τα πατήματά του και φέτος, με την Σπόρτινγκ να βρίσκεται ακόμα πιο κοντά στο "κλείδωμα" της τρίτης θέσης.

Η σύνθεση της Σπόρτινγκ...

Ρούι Πατρίσιο, Στσελότο, Ολιβέιρα, Κοάτες, Ζέεχελααρ, Καρβάλιο, Ρουίς, Μαρτίνς (86' Κάμπελ), Ποντένσε (86' Ζεράλντες), Περέιρα (80' Παλίνια), Ντοστ

Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Αρόουκα - Πόρτο 0-4 (15' Ντανίλο, 25', 86' Σοάρες, 71' Ζότα)

Σάββατο

Σετούμπαλ - Φεϊρένσε 1-2 (27' Φερνάντες / 67' αυτ. Βενάνσιο, 83' Μασάντο)

Σάβες - Μπράγκα 0-0

Τοντέλα - Σπόρτινγκ 1-4 (53' Μουρίγιο / 33', 55', 71' πέν., 77' πέν. Ντοστ)

18. Νασιονάλ 16

*οι 3 πρώτοι στο Champions League (ο 3ος στα προκριματικά)

**ο 4ος και ο 5ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Taça de Portugal)

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά ο αριθμός των νικών, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)