ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Μηδέν εις το πηλίκο στο Clássico

Πόρτο και Μπενφίκα έμειναν στο 0-0 για την 13η αγωνιστική, με τους "δράκους" να αδικούνται από τη διαιτησία και την Σπόρτινγκ να πατάει κορυφή στη βαθμολογία.

Το πολυαναμενόμενο Clássico μεταξύ Πόρτο και Μπενφίκα στο "Ντραγκάο" είχε πάθος, ένταση, κάποιες ευκαιρίες, κόκκινη, ακυρωθέν τέρμα, αλλά έμεινε στο 0-0, αποτέλεσμα που δυσαρεστεί και τους δύο αντιπάλους.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά "ζωντανό", με τους φιλοξενούμενους να έχουν την κατοχή στο 1ο ημίχρονο, αλλά τους γηπεδούχους τις περισσότερες τελικές προσπάθειες. Στην εκπνοή του ημιχρόνου, μάλιστα, ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Λουιζάο, ωστόσο μετά από χρήση VAR, ο Ζόρζε Σόουζα δεν καταλόγισε κάτι.

Στο 2ο μέρος, οι γηπεδούχοι ανέβασαν ακόμα περισσότερο "στροφές" και στο 56ο λεπτό έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα με τον Βενσάν Αμπουμπακάρ, ωστόσο οι διαιτητές ακύρωσαν λανθασμένα το τέρμα για οφσάιντ.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με τον Ανδρέα Σάμαρη να περνάει στον αγώνα στο 65ο λεπτό για τους "αετούς" και τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς δέκα λεπτά αργότερα, ωστόσο ο Σέρβος μέσος δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 80' και στο 82' και αποβλήθηκε. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το 0-0 με παίκτη λιγότερο και διατήρησαν την απόσταση από τους "δράκους" στους τρεις βαθμούς.

Ευνοημένη από το Clássico βγήκε η Σπόρτινγκ, η οποία νίκησε με 1-0 τη Μπελενένσες στη Λισαβόνα και συνεχίζει την πορεία πρωταθλητισμού. Ο Μπας Ντοστ με εκτέλεση πέναλτι μόλις στο 13ο λεπτό της συνάντησης έφτασε τα 10 γκολ φέτος και έδωσε προβάδισμα στα "λιοντάρια", που δεν κατάφεραν να το διευρύνουν για να διασφαλίσουν από νωρίς τη νίκη, πριν από την κρίσιμη αναμέτρηση με την Μπαρτσελόνα για το Champions League.

Η σύνθεση της Πόρτο...

Ζοζέ Σα, Ρ. Περέιρα, Φελίπε, Μαρκάνο, Τέλες, Ερέρα, Ντ. Περέιρα, Ολιβέιρα (59' Οταβίνιο), Μαρεγκά, Αμπουμπακάρ (76' Τικίνιο), Μπραχιμί

Η σύνθεση της Μπενφίκα...

Βαρέλα, Αλμέιδα, Λουιζάο, Ζαρντέλ, Γκριμάλντο, Πίζι (65' Σάμαρης), Φέισα, Κροβίνοβιτς, Σάλβιο, Ζόνας (85' Χιμένες), Σέρβι (76' Ζίβκοβιτς)

Η σύνθεση της Σπόρτινγκ...

Πατρίσιο, Πιτσίνι, Κοάτες, Ματιέ, Κοεντράο, Καρβάλιο, Φερνάντες (90' Σέζαρ), Μαρτίνς, Ποντένσε (61' Μπατάγλια), Ακούνια (71' Ρουίς), Ντοστ

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Σπόρτινγκ - Μπελενένσες 1-0 (13' πέν. Ντοστ)

18. Εστορίλ 6

*οι 2 πρώτοι στο Champions League (ο 2ος στα προκριματικά)

**ο 3ος και ο 4ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Taça de Portugal)

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά ο αριθμός των νικών, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)