ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Μένει πίσω στη μάχη τίτλου η Πόρτο

Η Μπράγκα περιόρισε την Πόρτο στο 1-1 με συνέπεια οι "δράκοι" να μείνουν πίσω τρεις βαθμούς από την πρωτοπόρο Μπενφίκα πέντε αγωνιστικές πριν από το τέλος.

Η Πόρτο δεν κατάφερε να φύγει "αλώβητη" από την έδρα της Μπράγκα και το 1-1 για την 29η αγωνιστική της Primeira Liga την άφησε πίσω τρεις βαθμούς από την Μπενφίκα στη μάχη του τίτλου.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ από νωρίς, με τον Πέδρο Σάντος να φτάνει τα 6 γκολ φέτος και να χάνει την ευκαιρία να αυξήσει τον αριθμό, αφού δεν κατάφερε να σκοράρει με πέναλτιι στις καθυστερήσεις του 1ου ημιχρόνου. Ο Σοάρες ανέβασε τη δική του συγκομιδή στα 17 τέρματα, ισοφαρίζοντας σε 1-1 στο 61'. Οι "δράκοι" δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή, ενώ ο Γιασίν Μπραχιμί αποβλήθηκε ενώ είχε γίνει ήδη αλλαγή.

Η σύνθεση της Πόρτο...

Κασίγιας, Μ. Περέιρα, Φελίπε, Μαρκάνο, Τέλες, Ντανίλο, Αντρέ (84' Ερέρα), Τόρες (55' Κορόνα), Μπραχιμί (83' Οταβίνιο), Σίλβα, Σοάρες

Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Μπελενένσες - Εστορίλ 1-3 (22' Μαουρίντες / 11' Κλέμπερ, 25' Αλάνο, 84' Καρλίνιος)

Μποαβίστα - Πάσος Φερέιρα 0-0

Μπενφίκα - Μαρίτιμο 3-0 (34' αυτογκόλ Λουίς Μαρτίνς, 36', 45'+1' Ζόνας)

Σετούμπαλ - Σπόρτινγκ 0-3 (20' Μαρτίνς, 55' Καρβάλιο, 61' Ντοστ)

Σάββατο

Αρόουκα - Φεϊρένσε 2-0 (14' πέν., 51' Κούκα)

Σάβες - Γκιμαράες 2-3 (75' Λόπες, 77' Γουίλιαν / 12' Τεσέιρα, 14' Ερνάνι, 36' Ουρτάδο)

Τοντέλα - Ρίο Άβε 2-1 (9' αυτ. Μαρσέλο, 62' Οσόριο / 42' Κροβίνοβιτς)

Μπράγκα - Πόρτο 1-1 (6' Σάντος / 61' Σοάρες)

18. Τοντέλα 20

*οι 3 πρώτοι στο Champions League (ο 3ος στα προκριματικά)

**ο 4ος και ο 5ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Taça de Portugal)

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά ο αριθμός των νικών, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)