ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Με αντικανονικό γκολ στο +6 η Μπενφίκα

Η Μπενφίκα νίκησε 1-0 την Ζιλ Βισέντε και διατηρήθηκε στο +6 από την Πόρτο, αλλά το γκολ του Γκαϊτάν δεν έπρεπε να μετρήσει (videos)

Η Μπενφίκα διατηρήθηκε στην κορυφή με 6 βαθμούς περισσότερους από την Πόρτο, καθώς νίκησε με 1-0 την Ζιλ Βισέντε χάρη σε αντικανονικό γκολ.

Ο Νικολάς Γκαϊτάν πέτυχε το τέρμα στο 30ό λεπτό από κοντά μετά το δοκάρι στο πλασέ του Μαξι Περέιρα, ο οποίος τροφοδοτήθηκε από τον Όλα Τζον και ήταν καθαρά οφ-σάιντ όταν ο Ολλανδός έκανε την μπαλιά.

Ο Ανδρέας Σάμαρας ξανά έπαιξε σε όλο το ματς και μάλιστα απόψε ήταν μόνος στο κέντρο, με τους Όλα Τζον και Γκαϊτάν στα άκρα και τον Ταλίσκα 10άρι.

Η αποβολή του Ούγκο Βιάνα στις καθυστερήσεις για σκληρό μαρκάρισμα στον Μάξι Περέιρα...

Η σύνθεση της Μπενφίκα...

Ζούλιο Σέζαρ, Μάξι Περέιρα, Σέζαρ, Ζαρντέλ, Μπενίτο, Σάμαρης, Όλα Τζον (74' Ντερλέι), Γκαϊτάν, Ταλίσκα, Ζόνας (65' Μπεμπέ), Λίμα (89' Κριστάντε).

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Πόρτο - Σετούμπαλ 4-0 (21' πέν. Κουαρέσμα, 25' Τζάκσον Μαρτίνες, 88, Μπραχιμί, 93' πέν. Ντανίλο)