ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Λύτρωση στο 90' με Ζόνας για Μπενφίκα κόντρα σε Σπόρτινγκ

Το πέναλτι του Ζόνας στο 90' έδωσε την ισοπαλία 1-1 στην Μπενφίκα με αντίπαλο την Σπόρτινγκ στο μεγάλο ντέρμπι. Ευνοημένη η Πόρτο.

Μπενφίκα και Σπόρτινγκ περιορίστηκαν στον βαθμό της ισοπαλίας 1-1 στο Derby Eterno της Λισαβόνας. Πρωταγωνιστής ο Ζόνας, ο οποίος ισοφάρισε στο 90ό λεπτό της συνάντησης, "λυτρώνοντας" το "Λουζ" από τα έντεκα βήματα και αποτρέποντας την ήττα.

Οι "αετοί" ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, έχασαν αρκετές ευκαιρίες, ωστόσο βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ, λόγω του τέρματος από τον Ζέλσον Μαρτίνς στο 19ο λεπτό.

Οι παίκτες του Ζόρζε Ζεζούς αδυνατούσαν να διαχειριστούν το προβάδισμα, δεν βρήκαν δεύτερο γκολ με τον Πορτογάλο τεχνικό να μην κάνει από νωρίς αλλαγές και στο τέλος η Μπενφίκα έφτασε στην ισοφάριση με το 19ο τέρμα του Ζόνας φέτος.

Η Πόρτο εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την απώλεια βαθμών από τις δύο ομάδες της Λισαβόνας και με μία δύσκολη, αλλά σημαντική νίκη με 2-1 στην έδρα της Φεϊρένσε, άνοιξε την "ψαλίδα" στη βαθμολογία. Το 13ο γκολ του Βενσάν Αμπουμπακάρ και το τέρμα του Φελίπε στο 76' έδωσαν τη νίκη στους "δράκους", που είχαν ισοφαριστεί στο 26' από τον Λουίς Ρόσα.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Βαρέλα, Αλμέιντα, Ντίας (81' Καρβάλιο), Ζαρντέλ, Γκριμάλντο, Φερνάντες (56' Πίζι), Φέισα (73' Σίλβα), Κροβίνοβιτς, Σάλβιο, Ζονάς, Σέρβι

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ: Πατρίσιο, Πιτσίνι, Κοάτες, Ματιέ, Κοεντράο, Καρβάλιο, Μπατάγλια, Μαρτίνς (84' Ρουίς), Φερνάντες, Ακούνια (78' Σέζαρ), Ντοστ

Η σύνθεση της Πόρτο...

Ζοζέ Σα, Ρ. Περέιρα, Φελίπε. Μαρκάνο, Τέλες, Ντ. Περέιρα, Κορόνα (66' Τικίνιο), Αντρέ (57' Τόρες), Μπραχιμί, Αμπουμπακάρ (80' Λαγιούν), Μαρεγκά

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής:

Σάββατο 23/12

Γκιμαράες - Τοντέλα 0-1 (76' πέν. Μουρίλο)

Τετάρτη

Άβες - Μορεϊρένσε 1-2 (77' Αμίλτον / 19' Αρσένιο, 39' αυτ. Ντερλέι)

Μποαβίστα - Μπράγκα 1-3 (50' Κούκα / 14' Μπαρμπόζα, 79' Παουλίνιο, 88' Όρτα)

Μαρίτιμο - Σάβες 1-2 (83' Ολιβέιρα / 24' Πλατίνι, 50' Ντάβιντσον)

Φεϊρένσε - Πόρτο 1-2 (26' Ρόσα / 22' Αμπουμπακάρ, 76' Φελίπε)

Ρίο Άβε - Πάσος Φερέιρα 4-2 (43', 59' Νοβάις, 49' Γκέντες, 90+3' Ριμπέιρο / 70' πέν., 79' Μορέιρα)

Μπενφίκα - Σπόρτινγκ 1-1 (90' πέν. Ζόνας / 19' Μαρτίνς)

18. Σετούμπαλ 10

*οι 2 πρώτοι στο Champions League (ο 2ος στα προκριματικά)

**ο 3ος και ο 4ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Taça de Portugal)

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά ο αριθμός των νικών, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)