ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Ξέσπασε με "τεσσάρα" η Πόρτο

Μετά την ήττα στο ντέρμπι κορυφής από τη Μπενφίκα, η Πόρτο επέστρεψε με εντυπωσιακό τρόπο στις επιτυχίες επικρατώντας 4-0 εντός έδρας της Βιτόρια Σετούμπαλ (video).

Άνετο βράδυ είχε η Πόρτο κόντρα στη Βιτόρια Σετούμπαλ στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 14ης αγωνιστικής στην Primeira Liga, με τους "δράκους" να παίρνουν τη νίκη στο "Ντραγκάο" με 4-0, με δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο και τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ.

Ο Κουαρέσμα άνοιξε το σκορ στο 21' με εκτέλεση πέναλτι, ο Τζάκσον Μαρτίνες πανηγύρισε το 11ο φετινό του γκολ κάνοντας το 2-0 στο 25', με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στα τελευταία λεπτά με τους Μπραχιμί (88') και Ντανίλο στο 93' (πέναλτι).

Με το αποτέλεσμα αυτό η Πόρτο μείωσε στους τρεις πόντους τη διαφορά της από την κορυφή, με την Μπενφίκα ωστόσο (η οποία ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της περασμένης αγωνιστικής απέναντι στην Πόρτο) να έχει την ευκαιρία με τρίποντο επί της Ζιλ Βισέντε το απόγευμα της Κυριακής να ξαναφέρνει τη διαφορά στο +6.

Το πρόγραμμα της 14η αγωνιστικής:

Παρασκευή

Πόρτο - Σετούμπαλ 4-0 (21' (πεν.) Κουαρέσμα, 25' Τζάκσον Μαρτίνες, 88, Μπραχιμί, 90+3' (πεν.) Ντανίλο