ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Κράτησε την κορυφή η Μπενφίκα

Η Μπενφίκα νίκησε στην Κοΐμπρα με 2-0 την Ακαντέμικα και διατηρήθηκε στην κορυφή. Τα γκολ Γκαϊτάν και Λουιζάο, "5άρα" η Πόρτο (videos)

Η Μπενφίκα δεν δυσκολεύτηκε να περάσει από την Κοΐμπρα, καθώς νίκησε με 2-0 την Ακαντέμικα, έτσι διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, στην οποία είχε βρεθεί ξανά για 48 ώρες η Γκιμαράες.

Ο Νικολάς Γκαϊτάν άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Λουιζάο διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Ο Ανδρέας Σάμαρης ήταν στην βασική 11άδα και αγωνίστηκε σε όλο το ματς, αλλά στις καθυστερήσεις ο Μαρίνιο του έκανε ένα σκληρό μαρκάρισμα και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Στις κερκίδες είχαμε και επεισόδια μεταξύ οπαδών και τις αστυνομίας, ενώ αργότερα η Πόρτο νίκησε με 5-0 την Ρίο Άβε.

Ο Μαρίνιο πατάει τον αστράγαλο του Σάμαρη

Γκολ με τυχερή λόμπα ο Αλέξ Σάντρο (Πόρτο)

Η σύνθεση της Μπενφίκα...

Ζούλιο Σέζαρ, Μάξι Περέιρα, Λουιζάο, Ζαρντέλ, Αντρέ Αλμέιδα, Σάμαρης, Ένσο Πέρες, Σάλβιο, Γκαϊτάν (96' Λίμα), Ταλίσκα (62' Όλα Τζον), Ζόνας (96' Ντερλέι).

Η σύνθεση της Πόρτο...

Φαμπιάνο, Ντανίλο, Μαρκάνο, Μάρτινς Ίντι, Αλέξ Σάντρο, Καζεμίρο, Έκτορ Ερέρα (71' Κιντέρο), Όλιβερ Τόρες, Τέγιο (83' Κουαρέσμα), Μπραχιμί (57' Ρούμπεν Νέβες), Τζάκσον Μαρτίνες.

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Γκιμαράες - Μορεϊρένσε 2-1 (33' πέν. Αντρέ Αντρέ, 82' Ζόναταν Άλβεζ / 3' Ελίζιο)

Σάββατο

Μπελενένσες - Αρόουκα 0-0

Πεναφιέλ - Μπράγκα 1-6 (28' πέν. Ραμπιόλα / 13' Ράφα Σίλβα, 44' Αντερλάν Σάντος, 55' Πάρντο, 59' Αντρέ Πίντο, 73' Λουίζ Κάρλος, 81' Σάμι)

Σπόρτινγκ - Σετούμπαλ 3-0 (62' και 93' Σλιμανί, 63' Φρέντι Μοντέρο)

Κυριακή

Ζιλ Βισέντε - Νασιονάλ 0-0

Μαρίτιμο - Μποαβίστα 4-0 (9' και 84' Ντιέγκο Σόουζα, 60' πέν. Μπρούνο Γκάλο, 72' πέν. Μααζού)

Ακαντέμικα - Μπενφίκα 0-2 (8' Γκαϊτάν, 45' Λουιζάο)

Πόρτο - Ρίο Άβε 5-0 (47' Τέγιο, 78' Τζάκσον Μαρτίνες, 89' Αλέξ Σαντρό, 91' Όλιβερ Τόρες, 93' Ντανίλο)