ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Ήττα για την Αρόουκα, 2-0 από την Μποαβίστα

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στα play offs του Europa League, Αρόουκα, ηττήθηκε με σκορ 2-0 από την Μποαβίστα στην πρεμιέρα του πορτογαλικού πρωταθλήματος. Επικράτησε της Μπελενένσες η Σετούμπαλ. (video)

Η Μποαβίστα υποδέχθηκε την Αρόουκα στο "Do Bessa Seculo" για την 1η αγωνιστική του πορτογαλικού πρωταθλήματος.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στα play offs του Europa League ηττήθηκε με σκορ 2-0, με τους Ιντρισά (5') και Ντε Λίμα (25') να σκοράρουν τα γκολ της Μποαβίστα.

Η Αρόουκα αγωνίστηκε με τους Μπρακάλι, Γκέγκε, Ζουμπάλ, Μπαστός, Άντερσον Λουίς, Σάντος, Κριβελάρο, Πράτα Κοέλιο, Ματέους, Ζεκίνια και Γκονσάλες στην βασική της ενδεκάδα, ενώ ως αλλαγή αγωνίστηκαν οι Ντε Χεσούς, Σίλβα και Βαλέντε. Η είσοδος του Ντε Χεσούς στο παιχνίδι ήταν αναγκαστική, καθώς αντικατέστησε τον τραυματία Ζεκίνια.

Η Σετούμπαλ με τη σειρά της υποδέχθηκε στο "Estadio do Bonfim" την Μπελενένσες και κατάφερε να πάρει τη νίκη με σκορ 2-0. Ο Κλάρο στο 10ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι και ο Βενάνσιο στο 49' πέτυχαν τα τέρματα των νικητών, ενώ η Μπελενένσες ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Ντιόγκο στο 67ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η Μπράγκα πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Γκιμαράες, επικρατώντας με σκορ 1-0 χάρη σε τέρμα του Σάντος στο 16ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 83', όμως ο Σοάρες δεν μπόρεσε να σκοράρει στην εκτέλεση πέναλτι. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και η Μπράγκα πήρε το τρίποντο.

Μπενφίκα και Σπόρτινγκ Λισσαβώνας ξεκίνησαν επίσης νικηφόρα τις υποχρεώσεις τους, ενώ το ίδιο έκανε και η Πόρτο.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής της Primeira Liga:

Παρασκευή 12 Αυγούστου

Ρίο Άβε - Πόρτο 1-3(36' Μαρσέλο / 40' Χεσούς Κορόνα, 52' Έκτορ Ερέρα, 60' Αντρέ Σίλβα)