ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Η "αυτοκτονία" της Σπόρτινγκ

Η Σπόρτινγκ στο 71' προηγήθηκε 3-0 στην έδρα της Γκιμαράες, αλλά ο Μουσά Μαρεγκά πέτυχε δύο γκολ σε ισάριθμα λεπτά και στο 89' ο Τικίνιο ισοφάρισε σε 3-3!

Δεύτερη σερί εκτός έδρας αποτυχία για την Σπόρτινγκ, καθώς μετά την ήττα από την Ρίο Άβε (3-1) δεν κατάφερε να νικήσει την Γκιμαράες, αν και προηγήθηκε στο 71' με 3-0!

Λάζαρ Μάρκοβιτς στο 29', Σεμπαστιάν Κοάτες στο 41' και Ελίας στο 71' τα γκολ για την ομάδα της Λισαβόνας, αλλά εν συνεχεία ανέλαβε δράση ο Μουσά Μαρεγκά.

Ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος με πέναλτι στο 74' πέτυχε το 6ο του γκολ φέτος και ένα λεπτό αργότερα πέτυχε το 7ο, μειώνοντας σε 2-3! Στο 89' ο Τικίνιο ισοφάρισε σε 3-3!

Δεύτερος σκόρερ πίσω από τον Μαρεγκά είναι ο Αντρέ Σίλβα, ο οποίος έφτασε τα 5 τέρματα, διαμορφώνοντας το τελικό 0-4 στο Νασιονάλ - Πόρτο. Χατ-τρικ για τους "δράκους" έκανε στο πρώτο ημίχρονο ο 19χρονος μέσος, Ντιόγκο Ζότα.

Η σύνθεση της Σπόρτινγκ...

Ρουί Πατρίσιο, Στσελότο, Κοάτες, Ρούμπεν Σεμέντο, Ζέεχελααρ, Ουίλιαμ Καρβάλιο, Άντριεν Σίλβα (36' Ελίας), Ζέλσον Μαρτίνς, Λάζαρ Μάρκοβιτς (77' Μπρουνο Σέζαρ), Μπράιαν Ρουίς, Ντοστ.

Η σύνθεση της Πόρτο...

Κασίγιας, Λαγιούν, Φελίπε, Μαρκάνο, Αλέξ Τέλες, Ντανίλο Περέιρα (80' Ρούμπεν Νέβες), Έκτορ Ερέρα, Όλιβερ Τόρες, Οταβίνιο (76' Μπραχιμί), Ντιόγκο Ζότα (73' Μάξι Περέιρα), Αντρέ Σίλβα.

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Τοντέλα - Πάσος Φερέιρα 2-1 (42' Μορένο, 90' Μουρίγιο / 74' Μιγκέλ Βιέιρα)

Σάββατο

Ρίο Άβε - Εστορίλ 1-2 (25' Κροβίνοβιτς / 16' Ματέους Ίντιο, 45' Ντιέγκο Αμάντο)

Σάβες - Μπελενένσες 3-1 (75' πέν. Μπρούνο Μπράγκα, 83' Μπατάγλια, 85' Ουίλιαν / 30' Ντουάρτε)

Γκιμαράες - Σπόρτινγκ 3-3 (74' πέν. και 75' Μαρεγκά, 89' Τικίνιο / 29' Μάρκοβιτς, 41' Κοάτες, 71' Ελίας)

Νασιονάλ - Πόρτο 0-4 (11', 38' και 44' Ντιόγκο Ζότα, 58' Αντρέ Σίλβα)