ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Φουλ για τίτλο η Πόρτο

Η Πόρτο αποδείχθηκε άκρως προσεκτική και δεν στραβοπάτησε απέναντι στη Σετούμπαλ στο "Ντραγκάο", με συνέπεια να ανακτήσει την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στην Πορτογαλία.

Η Σετούμπαλ φέτος έχει κόψει βαθμούς τόσο από την Μπενφίκα όσο και από την Σπόρτινγκ, ωστόσο η Πόρτο ήταν πιο προσεκτική και γι' αυτό διατηρήθηκε επικεφαλής στον βαθμολογικό πίνακα. Με την άνετη επικράτηση με 5-1- στο "Ντραγκάο", προσπέρασε τους "αετούς" στη βαθμολογία, τρεις αγωνιστικές πριν από το φινάλε.

Η αφοσίωση των παικτών του Σέρζιο Κονσεϊσάο ήταν τόσο μεγάλη που μέχρι το 16ο λεπτό ήταν μπροστά στο σκορ με 3-0 και μέχρι το 35ο με 4-1. Ο πρώτος σκόρερ τους τη φετινή σεζόν, Μουσά Μαρεγκά, άνοιξε το σκορ με το 21ο τέρμα του και ακολούθησαν Ιβάν Μαρκάνο, Γιασίν Μπραχιμί και Χεσούς Κορόνα για τους "δράκους" στο 1ο ημίχρονο, με τον Άλεξ Τέλες να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 2ο μέρος.

Η σύνθεση της Πόρτο...

Κασίγιας, Ρ. Περέιρα (73' Μ. Περέιρα), Φελίπε, Μαρκάνο, Τέλες, Κορόνα, Ερέρα, Ολβιέιρα, Μπραχιμί, Μαρεγκά (63' Τόρες), Τικίνιο (75' Πασιένσια)

Τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Μπράγκα - Μαρίτιμο 2-0 (52' Βούκτσεβιτς, 87' Παουλίνιο)

Σάββατο

Πάσος Φερέιρα - Μπελενένσες 1-1 (13' Λουίζ Πελίπε / 46' Μάουρίντες)

Φεϊρένσε - Γκιμαράες 2-1 (12' Φεϊρένσε, 85' Μπρισένιο / 11' Ραφίνια)

Εστορίλ - Μπενφίκα 1-2 (63' Χαλίς / 10' Ράφα Σίλβα, 90'+2 Σάλβιο)

Κυριακή

Τοντέλα - Άβες 3-0 (56' αυτ. Πονκ, 69' Μιγκέλ Καρντόζο, 90'+1 Μπόιντ)

Σάβες - Πορτιμονένσε 2-1 (61' και 67' Πέδρο Τίμπα / 76' Φαμπρίσιο)

Μορεϊρένσε - Ρίο Άβε 2-1 (19' Αουσεριά, 49' Πένια / 35' Γκέντες)

Σπόρτινγκ - Μποαβίστα 1-0 (26' πέν. Ντοστ)

Δευτέρα

Πόρτο - Σετούμπαλ 5-1 (6' Μαρεγκά, 12' Μαρκάνο, 16' Μπραχιμί, 35' Κορόνα, 72' Τέλες / 24' Αμαράλ)

18. Εστορίλ 26

*οι 2 πρώτοι στο Champions League (ο 2ος στα προκριματικά)

**ο 3ος και ο 4ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Taça de Portugal)

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά ο αριθμός των νικών, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)