ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

"Εξάσφαιρη" η Μπενφίκα, νίκη και για Σπόρτινγκ

Η Μπενφίκα διέλυσε τη Σετούμπαλ με 6-0 και πλέον περιμένει την Πόρτο στο ντέρμπι που θα κρίνει πολλά. Νίκη και για τη Σπόρτινγκ που χωρίζει τις δύο ομάδες στη βαθμολογία.

Η Μπενφίκα πηγαίνει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο ντέρμπι τίτλου απέναντι στην Πόρτο, αφού ισοπέδωσε με 6-0 τη Σετούμπαλ και πλησίασε στους τρεις βαθμούς τους "δράκους" στην κορυφή της Primeira Liga μετά από 12 αγωνιστικές.

Οι πρωταθλητές προηγήθηκαν με τον Λουιζάο στο 7', ο Ζόνας σκόραρε στο 39' και η δεύτερη κίτρινη κάρτα του Νούνο Πίντο στο 45' τους έδωσε την ευκαιρία να παίξουν σαν τη γάτα με το ποντίκι απέναντι στη Βιτόρια. Με τέσσερα γκολ στο 2ο ημίχρονο, ένα εκ των οποίων του Ζόνας που έφτασε τα 100 με τη φανέλα του συλλόγου, το παιχνίδι εξελίχθηκε σε υγιεινό περίπατο.

Η Σπόρτινγκ, πάντως, παραμένει η πλησιέστερη ανταγωνίστρια της Πόρτο για τον τίτλο. Τα "λιοντάρια" πέρασαν νικηφόρα με 2-1 από την έδρα της Πάσος Φερέιρα. Μετά από τη νίκη επί του Ολυμπιακού, οι παίκτες του Ζόρζε Ζεζούς μπήκαν δυνατά και σε αυτό το παιχνίδι, προηγήθηκαν με τον Ροντρίγκο Μπατάγλια στο 20', ωστόσο άργησαν να "κλειδώσουν" τη νίκη. Το κατάφεραν στο 75' με τον Ζέλσον Μαρτίνς, παρότι στις καθυστερήσερις ο Μάρκο Μπαϊσίνιο μείωσε για τους γηπεδούχους.

Η σύνθεση της Σπόρτινγκ...

Πατρίσιο, Πιτσίνι, Κοάτες, Ματιέ, Κοεντράο, Μπατάγλια (72' Ρουίς), Καρβάλιο, Μαρτίνς, Φερνάντες (90+1' Πίντο), Ακούνια (56' Σέζαρ), Ντοστ

Η σύνθεση της Μπενφίκα...

Βαρέλα, Αλμέιδα, Λουιζάο, Ζαρντέλ, Γκριμάλντο (60' Ζίβκοβιτς), Φέισα (64' Σάμαρης), Σάλβιο (71' Σεφέροβιτς), Πίζι, Κροβίνοβιτς, Σέρβι, Ζόνας

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Μπελενένσες - Σάβες 0-1 (45' Περέιρα)

Σάββατο

Πορτιμονένσε - Τοντέλα 2-0 (31', 77' Νακατζίμα)

Μποαβίστα - Μορεϊρένσε 1-0 (29' Καράσα)

Άβες - Πόρτο 1-1 (63' Γκόμες / 6' Ρ. Περέιρα)

Κυριακή

Μαρίτιμο - Εστορίλ 0-0

Πάσος Φερέιρα - Σπόρτινγκ 1-2 (90' Μπαϊσίνιο / 20' Μπατάγλια, 75' Μαρτίνς)

Μπενφίκα - Σετούμπαλ 6-0 (7' Λουιζάο, 39', 66' Ζόνας, 48' Σάλβιο, 68' Αλμέιδα, 87' Ζίβκοβιτς)

18. Εστορίλ 6

*οι 2 πρώτοι στο Champions League (ο 2ος στα προκριματικά)

**ο 3ος και ο 4ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Taça de Portugal)

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά ο αριθμός των νικών, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)