ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

"Αυτοκτόνησε" η Μπενφίκα

Η Μπενφίκα γνώρισε την εκτός έδρας ήττα από την Πάσος Φερέιρα με 1-0 και έχασε την ευκαιρία να απομακρυνθεί, ακόμη περισσότερο, από την Πόρτο.

Με τον Ανδρέα Σάμαρη στη σύνθεσή της, η Μπένφικα απέτυχε να φύγει στο... +9 από τη δεύτερη Πόρτο, καθώς ηττήθηκε με 1-0 από την Πάσος Φερέιρα.

Μπορεί η Μπενφίκα να είχε την πρωτοβουλία αλλά η φλυαρία των επιθετικών της και τα δοκάρια, της στέρησαν το γκολ.

Στην πιο κλασική της ευκαιρία, ο Λίμα δεν κατάφερε να νικήσει τον Ντεφέντι από το σημείο του πέναλτι και να δώσει το προβάδισμα στους "αετούς".

Από την άλλη, η Πάσος Φερέιρα παρουσίασε μία ομάδα συμπαγής που δεν ανοίχτηκε να διεκδικήσει το κάτι παραπάνω, αντιλαμβανόμενη ότι και ο ένας βαθμός θα της ήταν πολύ χρήσιμος.

Και αφού η Μπενφίκα βγήκε για να πάρει τη νίκη, άφησε πίσω της αμυντικά κενά. Σε μία τέτοια φάση ο Ελιζέου υπέπεσε σε πέναλτι στον Ουρτάδο, ο Ολιβέιρα εκτέλεσε εύστοχα την εσχάτη των ποινών και άνοιξε το σκορ, που έμελλε να είναι και το τελικό.

Η Μπενφίκα είχε μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις να φύγει έστω με το βαθμό, αλλά ο Σάλβιο αστόχησε.

Μία μέρα μετά την ήττα της Πόρτο, η Μπενφίκα διατηρεί το προβάδισμα οδηγώντας την κούρσα της Primeira Liga, αλλά έχασε τη χρυσή ευκαιρία να πάει τη διαφορά στο +9.

Ο Ανδρέας Σάμαρης αντικαταστάθηκε από τον Ντερλέι στο 82ο λεπτό, ωστόσο είχε εν γένει καλή παρουσία.

ΠΑΣΟΣ ΦΕΡΕΪΡΑ: Ντεφέντι, Γκάλο, Ρικάρντο, Ρομέου, Λόπες, Ολιβέιρα, Σερί, Μινιόκα (83' Ουρτάδο), Ρόσα (92' Πεδρόσο), Παραϊμπα (96' Ζοζέ), Σισέρο

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Σέζαρ, Περέιρα, Λουιζάο, Ζαρντέλ, Ελιζέου, Σάλβιο, Ταλίσκα (94' Γκέντες), Σάμαρης (82΄Ντερλέι), Όλα Τζον (62' Πίσι), Ζόνας, Λίμα

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Γκιμαράες - Ζιλ Βισέντε 2-2 (79' Βαλέντε, 93' πέν. Αντρέ Αντρέ / 27' Νουάνκουο, 55' Εβάλντο)

Κυριακή

Σπόρτινγκ - Ακαντέμικα 1-0 (76' Ζοάο Μάριο)

Σετούμπαλ - Ρίο Άβε 4-1 (39' Σουκ Χιούν-Γιουν, 66' πέν. Ζεκίνια, 69' Πέλκας, 88' Σμιντ / 26' Ούκρα)

Μπελενένσες - Πεναφιέλ 0-0

Μορεϊρένσε - Νασιονάλ 2-3 (38' Μπατάγλια, 73' Ζέρσο Φερνάντες / 47' Μάρκο Ματίας, 82' Ροντόν, 92' Λούκας Ζοάο)

Εστορίλ - Αρόουκα 1-0 (48' Λέο Μπονατίνι)

Μαρίτιμο - Πόρτο 1-0 (32' Μπρούνο Γκάλο)

Μποαβίστα - Μπράγκα 1-0 (82' Ουτσέμπο)