ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Ασταμάτητος ο Ζόνας

Ο Ζόνας σκόραρε για έκτη σερί αγωνιστική και με δύο γκολ μέχρι το 19ο λεπτό οδήγησε την Μπενφίκα στη νίκη με 3-0 επί της Σάβες, έτσι πλησίασε σε... απόσταση βολής τις Σπόρτινγκ και Πόρτο (videos)

Η Μπενφίκα νίκησε 3-0 την Σάβες, έχοντας για μία ακόμη φορά πρωταγωνιστή τον Ζόνας, ο οποίος σκόραρε για 6η σερί αγωνιστική.

Ο Βραζιλιάνος άνοιξε το σκορ στο 13' με τρομερό σουτ και στο 19' έκανε το 2-0 με κοντινό πλασέ, φτάνοντας τα 23 γκολ στο πρωτάθλημα, ενώ το τελικό 3-0 έκανε στο 47' ο Πίζι.

Ο Ανδρέας Σάμαρης έμεινε στον πάγκο, ενώ οι "αετοί" μείωσαν στον έναν βαθμό την διαφορά απ' τη Σπόρτινγκ και στους δύο απ' την Πόρτο, η οποία έχει πάντως ματς λιγότερο, αυτό στο οποίο διεκόπη στο ημίχρονο, με τους "δράκους" να χάνουν (1-0).

Η σύνθεση της Μπενφίκα...

Μπρούνο Βαρέλα, Ντόουγκλας Περέιρα, Ρούμπεν Ντίας, Ζαρντέλ, Άλεξ Γκριμάλδο, Φέισα, Πίζι, Κροβίνοβιτς, Σάλβιο (72' Ζοάο Καρβάλιο), Σέρβι (83' Ραούλ Χιμένες), Ζόνας (87' Σεφέροβιτς).

Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Σετούμπαλ - Σπόρτινγκ 1-1 (95' πέν. Εντίνιο / 31' Μπρούνο Φερνάντες)

Πόρτο - Τοντέλα 1-0 (13' Μαρεγκά)

Σάββατο

Μαρίτιμο - Μπελενένσες 0-0

Μπενφίκα - Σάβες 3-0 (13' και 19' Ζόνας, 47' Πίζι)

*Εστορίλ και Πόρτο έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο

**οι 2 πρώτοι στο Champions League (ο 2ος στα προκριματικά)

***ο 3ος και ο 4ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Taça de Portugal)

****υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι

*****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά ο αριθμός των νικών, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)