ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

"Άσφαιρος" ο Μήτρογλου, επέστρεψε ο Σάμαρης

Μπενφίκα

Η Μπενφίκα πέρασε ένα εύκολο βράδυ με αντίπαλο την Πάσος Φερέιρα και επιβλήθηκε με 3-0, έχοντας στις τάξεις της τόσο τον Κώστα Μήτρογλου όσο και τον Ανδρέα Σάμαρη. Στο μηδέν έμεινε η Σπόρτινγκ.

Αυτήν τη φορά μπορεί να μην σκόραρε, ωστόσο ο Κώστας Μήτρογλου πήρε τα εύσημα για την κίνησή του χωρίς την μπάλα στη νίκη της Μ πενφίκα με 3-0 επί της Πάσος Φερέιρα για την 9η αγωνιστική της Primeira Liga.

Ο Έλληνας επιθετικός αγωνίστηκε για 76 λεπτά και είχε συμμετοχή τόσο στην παραγωγή φάσεων, όσο και στα γκολ των Λουζιτανών που συνεχίζουν την προέλασή τους για ακόμα έναν τίτλο. Ο Γκονσάλο Γκέντες άνοιξε το σκορ στο 26' για τους γηπεδούχους και στο 2ο μέρος πρώτα ο Εντουάρντο Σάλβιο και στη συνέχεια ο Πίτσι έδωσαν τη νίκη στην ομάδα του Ρούι Βιτόρια. Ο Πορτογάλος τεχνικός, μάλιστα, έριξε στον αγώνα και τον Ανδρέα Σάμαρη στο 82', ώστε να πάρει λεπτά συμμετοχής στο πλαίσιο της αποθεραπείας του.

Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας δεν τα κατάφερε στα νησιά Μαδέιρα και έμεινε στο 0-0 με τη Νασιονάλ. Η δεύτερη σερί ισοπαλία στο πρωτάθλημα αφήνει μακριά από την κορυφή την ομάδα του Ζόρζε Ζεζούς, που με μία νίκη στα τελευταία πέντε επίσημα παιχνίδια, περνάει περίοδο κρίσης.

Η σύνθεση της Μπενφίκα...

Έντερσον, Σεμέντο, Λουιζάο, Λίντελεφ, Ελιζέου, Σάλβιο, Φέισα (82' Σάμαρης), Πίτσι, Σέρβι (72' Καρίγιο), Γκέντες, Μήτρογλου (76' Χιμένες)

Η σύνθεση της Σπόρτινγκ...

Πατρίσιο, Στσελότο, Κοάτες, Σεμέντο, Ζέεγκελααρ (87' Ελίας), Καρβάλιο, Σέζαρ, Μαρτίνς, Μάρκοβιτς (59' Α. Ρουίς), Μπ. Ρουίς (64' Κάμπελ), Ντοστ

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Μπενφίκα - Πάσος Φερέιρα 3-0 (26' Γκέντες, 64' Σάλβιο, 87' Πίτσι)

18. Μορεϊρένσε 5

*οι 3 πρώτοι στο Champions League (ο 3ος στα προκριματικά)

**ο 4ος και ο 5ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Taça de Portugal)

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά ο αριθμός των νικών, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)