ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

"Απόδραση" με Ζόνας η Μπενφίκα

Benfica's Jonas celebrates after scoring the opening goal during a Portuguese league soccer match between Benfica and FC Porto at the Luz stadium in Lisbon, Saturday, April 1, 2017. (AP Photo/Armando Franca) AP

Η Μπενφίκα "φλέρταρε" με την ήττα στο "Estádio da Capital do Móvel", αλλά ο Ζόνας με δύο δικά του γκολ (το άλλο ο Ράφα Σίλβα) "υπέγραψε" την εκτός έδρας νίκη (1-3) επί της Πάσος Φερέιρα. (video)

Φλέρταρε με την γκέλα η Μπενφίκα το Σάββατο (25/2) το βράδυ, αλλά την απέφυγε. Κι αυτό το οφείλει στον πρώτο σκόρερ της Primeira Liga, Ζόνας.

Η ομάδα της Λισαβώνας έμεινε πίσω στο σκορ νωρίς, αλλά έφυγε με τη νίκη (1-3) από το "Estádio da Capital do Móvel" επί της Πάσος Φερέιρα.

Ο Λουίζ Πελίπε άνοιξε το σκορ οκτώ λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης, ενώ ο Ζόνας ισοφάρισε στο 72ο λεπτό για τη φιλοξενούμενη ομάδα.

Ο Βραζιλιάνος επιθετικός και πρώτος σκόρερ της Primeira Liga με 27 (πλέον) γκολ "υπέγραψε" την "απόδραση" από την έδρα της Πάσος, οδηγώντας στην ανατροπή.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ράφα Σίλβα στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων κι ενώ νωρίτερα αποβλήθηκε ο Μαρτίνς για την Πάσος.

Ο τεχνικός των "αετών" της πορτογαλικής πρωτεύουσας, Ρουί Βιτόρια, πέρασε τον Έλληνα διεθνή μέσο, Ανδρέα Σάμαρη στη θέση του Ζόνας στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η σύνθεση της Μπενφίκα...

Βαρέλα, Αλμέιδα, Ντίας, Ζαρντέλ, Γκριμάλδο (86' Σεφέροβιτς), Πίτσι, Φέισα, Ζίβκοβιτς (59' Ραούλ Χιμένες), Ράφα Σίλβα, Ζόνας (90'+4' Σάμαρης), Σέρβι.

Τα αποτελέσματα 24ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Ρίο Άβε - Άβες 0-0

Σάββατο

Μπελενένσες - Φεϊρένσε 1-0 (54' Σασό)

Μαρίτιμο - Γκιμαράες 3-2 (13' Ρικάρδο Βαλέντε, 21' Πάμπλο, 26' Ζοέλ / 13', 70' πεν. Ουρτάδο)

Πάσος Φερέιρα - Μπενφίκα 1-2 (8' Πελίπε / 72', 88' Ζόνας, 90'+5' Ράφα Σίλβα)

18. Μορεϊρένσε 19

*οι 2 πρώτοι στο Champions League (ο 2ος στα προκριματικά)

**ο 3ος και ο 4ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Taça de Portugal)

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά ο αριθμός των νικών, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)