ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Ανατροπή με γκολ στο 91' και στο 96' για την Πόρτο

Η Πόρτο "φλέρταρε" με την πρώτη ήττα της εντός των συνόρων, ωστόσο με δύο τέρματα στις καθυστερήσεις, έκανε την ανατροπή κι έφτασε στην πρόκριση απέναντι στην Πορτιμονένσε για το κύπελλο.

Η Πόρτο βρέθηκε ένα βήμα από τον ταπεινωτικό αποκλεισμό στη φάση των 32 του Taça de Portugal, ωστόσο τα τέρματα των Βενσάν Αμπουμπακάρ και Γιασίν Μπραχιμί στις καθυστερήσεις, έκαναν την ανατροπή κι έδωσαν τη νίκη 3-2 απέναντι στην Πορτιμονένσε.

Οι "δράκοι" προηγήθηκαν μόλις στο 5ο λεπτό με τον Ντανίλο Περέιρα, ωστόσο έκαναν τα εύκολα δύσκολα στη συνέχεια, παρότι αγωνίζονταν στο "Ντραγκάο".

Μία γκάφα του Ίκερ Κασίγιας που επέστρεψε στην ενδεκάδα έδωσε την ευκαιρία στον Γουέλινγκτον Καρβάλιο να ισοφαρίσει στο 30' και στο 69' ο Πέντρο Σα έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, ωστόσο οι πρωτοπόροι του πρωταθλήματος διατήρησαν το αήττητο εντός των συνόρων με την ανατροπή στο τέλος.