ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Ακυρώθηκαν δυο γκολ στις καθυστερήσεις του Σπόρτινγκ - Εστορίλ με χρήση VAR

Η Σπόρτινγκ νίκησε την Εστορίλ 2-1, αλλά στις καθυστερήσεις χρειάστηκε να επιστρατευτεί εις διπλούν το VAR, όπου ακυρώθηκαν δυο γκολ, ένα για κάθε ομάδα.

Πολλά έχουν γραφτεί για το video assistant referee. Άλλα θετικά, άλλα αρνητικά, το μόνο σίγουρο όμως είναι ότι αποδίδει δικαιοσύνη. Το ίδιο συνέβη και στον αγώνα Σπόρτινγκ - Εστορίλ, όπου η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Champions League κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-1.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με γκολάρα του άλλοτε άσου του Παναθηναϊκού, Λούκας Εβανζελίστα, και το ματς έφτασε στις καθυστερήσεις. Ο Ολλανδός, Μπας Ντοστ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 3-1, αλλά έπειτα από χρήση του VAR, το γκολ σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Δυο λεπτά μετά, η Εστορίλ ισοφάρισε με τον Πέδρο Μοντέιρο και οι παίκτες της πανηγύρισαν σαν τρελοί, ενώ επικρατούσε παγωμάρα στο γήπεδο. Ξανά χρήση του VAR και ούτε αυτό το γκολ μέτρησε, διότι υπήρχε οφσάιντ. Τσάμπα η χαρά και οι πανηγυρισμοί!

Όπως και να 'χει, η Σπόρτινγκ έστω και με την ψυχή στο στόμα κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης...