ΚΟΣΜΟΣ

Παγκόσμια πρωταθλήτρια η Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα νίκησε με 4-0 την Σάντος στον τελικό της Γιοκοχάμα και έγινε η πρώτη ομάδα στην ιστορία που κατακτά το FIFA Club World Cup για 2η φορά (videos)

Η Μπαρτσελόνα αναδείχθηκε παγκόσμια πρωταθλήτρια, καθώς νίκησε με 4-0 την Σάντος στον τελικό της Γιοκοχάμα (Ιαπωνία).

Οι Καταλανοί έγιναν έτσι η πρώτη ομάδα στην ιστορία που κατακτά το FIFA Club World Cup (παγκόσμιο κύπελλο συλλόγων) για δεύτερη φορά, με πρώτη να είναι το 2009.

Η επικράτηση ήταν πολύ άνετη για τους "μπλαουγκράνα" καθώς είχαν προηγηθεί με 3-0 από το πρώτο ημίχρονο, ενώ δύο γκολ πέτυχε ο Μέσι και από ένα οι Τσάβι και Φάμπρεγκας.

Ο Λιονέλ Μέσι άνοιξε το σκορ στο 17', περνώντας την μπάλα πάνω από τον Βραζιλιάνο τερματοφύλακα, Ραφαέλ Ντουρβάλ, με καταπληκτικό ψηλοκρεμαστό πλασέ.

Ο Τσάβι στο 24' διπλασίασε το σκορ με σουτ μέσα από την περιοχή, ο Φάμπρεγκας έκανε το 0-3 στο 45' με κοντινό πλασέ και το τελικό 0-4 διαμόρφωσε ο Μέσι στο 82', αφού πέρασε και τον τερματοφύλακα.

Ο τεχνικός της Σάντος, Μουρισί Ραμάλιο, δεν είχε τον Ντιόγκο στην διάθεσή του λόγω τραυματισμού, ενώ "θυσίασε" τον Ελάνο για να ξεκινήσει το ματς με 5-3-2, όμως στο 31' τον έβαλε στο ματς.

Η Μπαρτσελόνα παίζοντας με 5 κλασικούς μέσους και τον Μέσι, είχε κατοχή μπάλας που άγγιζε το 80%.

ΣΑΝΤΟΣ (5-3-2): Ραφαέλ, Λέο, Εντού Ντρασένα, Ροντρίγκο, Ντουρβάλ, Ντανίλο (31' Ελάνο), Ενρίκε, Αρούκα, Γκάνσο (82' Ίμπσον), Νεϊμάρ, Μπόργκες (79' Αλάν Καρντέκ).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Βίκτορ Βαλντές, Ντάνι Άλβες, Πικέ (56' Μαστσεράνο), Πουγιόλ (84' Φοντάς), Αμπιντάλ, Μπουσκέτς, Τσάβι, Τιάγκο Αλκάνταρα (78' Πέδρο), Φάμπρεγκας, Ινιέστα, Μέσι.

Να υπενθυμίσουμε ότι την Πέμπτη 22 Δεκεμβρίου θα έχετε τη δυνατότητα να διεκδικήσετε μια φανέλα της Μπαρτσελόνα, αυθεντική 100% και υπογεγγραμμένη από όλους τους παίκτες της πιο εντυπωσιακής ομάδας του κόσμου τα τελευταία χρόνια. Διαβάστε περισσότερες λεπτομέρειες και το πρόγραμμα των Δημοπρασιών Αγάπης 2012, που φιλοξενούνται για 2η συνεχόμενη χρονιά από το Sport24.gr