ΙΤΑΛΙΑ

Στον τελικό η Μίλαν, "λύγισε" στα πέναλτι η Λάτσιο

Η Μίλαν νίκησε 5-4 στα πέναλτι τη Λάτσιο και προκρίθηκε στον τελικό του Coppa Italia, όπου θα αντιμετωπίσει τη Γιουβέντους. Από δύο πέναλτι απέκρουσαν οι Στρακόσα και Ντοναρούμα, ήρωας ο "λατσιάλο" Ρομανιόλι!

Η αντίπαλος της Γιουβέντους στον τελικό του Coppa Italia θα είναι η Μίλαν, καθώς οι "ροσονέρι" επικράτησαν 5-4 της Λάτσιο στην διαδικασία των πέναλτι, έπειτα απ' το 0-0 σε 90άλεπτο και παράταση στο "Stadio Olimpico" (0-0 και το πρώτο ματς στο Μιλάνο).

Ο Θωμάς Στρακόσα απέκρουσε τα πέναλτι των Ρικάρντο Ροντρίγκεθ και Ρικάρντο Μοντολίβο (τα πρώτα των φιλοξενούμενων), αλλά και ο Τζανλουίτζι Ντοναρούμα απέκρουσε αυτά των Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς και Λούκας Λέιβα (αμέσως μετά τις αποκρούσεις του Στρακόσα).

Στο 7ο πέναλτι ήταν ο μοιραίος ο Λουίζ Φελίπε για τους γηπεδούχους, με την μπάλα να περνά ψηλά άουτ και εν συνεχεία ο Ρομανιόλι ευστόχησε, στέλνοντας τη Μίλαν στον τελικό.

Ο Αλέσιο Ρομανιόλι μία μέρα πριν πριν είχε τονίσει πως είναι οπαδός της Λάτσιο (προέρχεται απ' τις ακαδημίες της Ρόμα), έτσι όταν σκόραρε δεν πανηγύρισε!

Όσον αφορά στο ματς, η Λάτσιο ήταν καλύτερη στο πρώτο 45άλεπτο και η Μίλαν στο δεύτερο, ήταν καλή αναμέτρηση, με ρυθμό, δύναμη και φάσεις, ενώ την πιο σπουδαία ευκαιρία την έχασε ο Κάλινιτς δύο λεπτά πριν το τέλος της παράτασης (118'), όταν μετά από αντεπίθεση αστόχησε σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ με τον Στρακόσα!

photos: AC milan twitter

ΛΑΤΣΙΟ (5-4-1): Στρακόσα, Μάρουσιτς (93' Ζορντάν Λουκακού), Μαρτίν Κάσερες (68' Λουίζ Φελίπε), Ντε Φράι, Ράντου, Λούλιτς, Λούκας Λέιβα, Παρόλο, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Λουίς Αλμπέρτο (67' Φελίπε Άντερσον), Ιμόμπιλε.

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Καλάμπρια, Μπονούτσι, Ρομανιόλι, Ρικάρντο Ροντρίγκεθ, Λούκας Μπίγλια, Κεσιέ (96' Μοντολίβο), Μποναβεντούρα, Σούσο (108' Μπορίνι), Τσαλχάνογλου, Κουτρόνε (70' Κάλινιτς).